0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda12. 9. 2022

Jde mi po krku polistopadový kartel. Andrej Babiš stanul před soudem v kauze Čapí hnízdo

Šéfovi ANO hrozí za "pomoc k dotačnímu podvodu" podmínka, ale soudce upozornil, že kvalifikace se může změnit. Pak by to bylo pět až deset let vězení

Autor: Milan Bureš

V pondělí zahájený soud s Andrejem Babiš provázel od rána velký zájem veřejnosti: lidé na líčení přicházeli s předstihem a na jednání se vydávaly vstupenky. Před budovu Městského soudu přijela také dodávka spolku Milionu chvilek pro demokracii, který vyrobil vězeňskou celu s latrínou, obrazem Babišem a dalšími artefakty. Na twitteru to pak doprovodil otázkou „Tak co myslíte, skončí Andrej Babiš v kriminále, nebo na Hradě?“

Jedním z prvních, kdo na to rovněž na twitteru odpověděl, byl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jinak ideový oponent Babiše napsal: „Dnešní demonstrace před soudem vypovídá málo o Andreji Babišovi, avšak mnohé o jejích organizátorech. I politik má právo na nerušené soudní řízení. Vážení soudci, suďte - prosím - podle zákonné, nikoliv lidové či internetové spravedlnosti!“

Soudce Jan Šott dal poměrně brzy najevo, že on sám jakékoliv narušování jednání ze strany kohokoliv nepřipustí. Když domluvil jeden z Babišových obhájců, aktivista Jan Šinágl hlasitě zatleskal. „Omlouvám se, pane soudce, to byl hlas občanské poroty,“ zvolal do sálu. Soudce ho však vzápětí vykázal nejen na zbytek dne, ale na celý průběh procesu. A doprovodil to slovy, že tak dopadne každý, kdo se bude podobně projevovat. „Nemám to tu snadné,“ konstatoval Šinágl při odchodu ze síně.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch svoji řeč četl: Babiše v ní obžaloval z pomoci při dotačním podvodu na farmě Čapí hnízdo a Janu Nagyovou, která s ním stanula před soudem, pak označil za hlavního viníka „zločinu dotačního podvodu“ a „zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie“. Měli chtít z EU vylákat padesátimilionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo, Babišovo venkovské sídlo – podpora však příslušela jen malým a středním firmám, což nebylo případ společnosti z holdingu politika a podnikatele.

Nagyová se toho měla dopustit uvedením nepravdivých údajů nebo zamlčením těch podstatných k získání dotace, a tím měla způsobit škodu velkého rozsahu. Také „umožnila neoprávněné použití finančních prostředků pocházejících z rozpočtu spravovaného Evropskou unií“. A Babiš jí v tom měl asistovat.

Jedním z klíčových argumentů jeho advokátů, kteří rovněž četli svá prohlášení z papíru, bylo, že Andrej Babiš vůbec nemá před tímto soudem stát. Poslanecké sněmovna ho vydala na základě žádosti, že se provinil pomocí při dotačním podvodu a při poškození zájmů EU, ale v samotné žalobě stojí, že se měl dopustit pouze pomoci k dotačnímu podvodu. Tím, že soudce nařídil veřejné projednání věci, však na to již dopředu nepřistoupil. Babišovi advokáti také tvrdili, že expremiér nemohl nic protiprávního udělat, protože v době, kdy tak měl činit, ještě dotyčné trestné činy nebyly napsány v zákonech. Žaloba to vidí opačně.

Babiš sám pak přednesl svoji obhajobu v brzkých odpoledních hodinách. „Před soudem stojím proto, že jsem šel do politiky. Na Babiše nemají nic, pracoval jsem zadarmo,“ hájil se s tím, že mu jde po krku „polistopadový kartel“, jeho slovy údajné souručenství tradičních politiků, úředníků a novinářů, kteří ho chtějí připravit o moc ve svůj prospěch.

Babišova řeč byla hodně politická, vykresloval se jako oběť politického procesu. Postupně z něj obviňoval konkrétní lidi, opakovaně bývalého Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který vrátil před časem jeho trestní stíhání do hry. Babiš tvrdil, že jeho jmenování mají v rukou politici. Zemana kdysi dosadil ministr za ODS (nyní člen TOP 09) Jiří Pospíšil, proto proti němu bylo vše „účelově překrouceno“. „Tahle kauza ovlivnila nejméně dvoje volby,“ uvedl Babiš.

Z ovlivňování justice v jeho neprospěch Babiš nařkl i šéfku Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou: vyčinil jí, že ve svých vystoupeních volá po jeho kriminalizaci. A také ministra vnitra Víta Rakušana, který natočil na střeše svého úřadu krátké video, kde říkal „Andreji už je čas“ - s odkazem na začátek jeho soudu. „Nikdy jsem nepodváděl, kdyby ano, tak se to zaparkuje na Kypr. Je tu politická poptávka na mé odsouzení, mé trestní řízení bylo politicky ovlivňováno. Cílem je moje diskreditace a odstranění z politiky,“ opakovaně tvrdil Babiš. „Moje svědomí je čisté, věřím, že se jednou provždy prokáže se moje nevina.“

Autor: Milan Bureš

Následně Babiš ještě vypočítal, co vše nikdy neudělal: nebyl v StB, nemá střet zájmů, neunesl syna na Krym, nekradl, nekorumpoval, nejednal nečestně. Na konci svého vystoupení řekl, že neodmítá dál v hlavním líčení vypovídat před soudem, ale nechce mluvit nyní, protože v místnosti je příliš mnoho k němu kriticky naladěných médií. „Vše je přenášeno v podstatě on line, mohlo by to ovlivňovat svědky,“ řekl Babiš. V dalších dnech bude soud pokračovat právě jejich výpověďmi.

Po Babišovi přišla na řadu Nagyová. Nejdříve zvolila osobní notu: kolik jí v době žádosti bylo, kolik je jí teď, že tehdy byla vdaná a nyní je rozvedená, že pro její děti je stíhání těžké. Oproti Babišovi nemluvila tak sebevědomě, někdy dělala pomlky, měla smutnější tón hlasu. „Farma byla malým a středním podnikem dle tehdejších pravidel a jejich výkladu. Nikdy jsem nic nepravdivého neuvedla, nic podstatného jsem nezamlčela,“ řekla Nagyová na margo obžaloby, že v žádosti o dotaci na projekt Farma Čapí hnízdo nebylo účelově uvedeno propojení společnosti s holdingem Agrofert.

Soudce Šott také v první den sdělil, že nevylučuje, že v průběhu soudního jednání by mohlo dojít ke změně právní kvalifikace. Nyní Babišovi hrozí podmínka, při přísnějším posuzování by to bylo možné odnětí svobody na pět až deset let.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].