0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast15. 1. 2009

Nevěřte příliš průzkumům

Češi si podle výzkumů veřejného mínění přejí více integrovanou Evropu, ale odmítají Lisabonskou smlouvu.

Astronaut

Češi si podle výzkumů veřejného mínění přejí více integrovanou Evropu, ale odmítají Lisabonskou smlouvu.

Kolikrát se už čeští euroskeptici zaštítili tím, že Češi odmítají Lisabonskou smlouvu? Mnohokrát. Vycházeli z listopadového průzkumu agentury STEM, podle kterého si více než polovina Čechů myslí, že by parlament neměl ratifikovat Lisabonskou smlouvu reformující instituce EU. Pro schválení bylo 45 procent lidí.

Jenže nyní zase STEM uveřejnil jiný výzkum, podle kterého si většina Čechů přeje, aby republika více usilovala o prohloubení spolupráce uvnitř EU. Tento názor zastávají zhruba dvě třetiny dotázaných. Aby to nebylo málo zamotané, tak podporu snahám o zintenzivnění spolupráce v rámci EU podle STEM projevují častěji lidé, kteří jsou hrdí na české občanství, tedy spíše ti, které se politici snaží zaškatulkovat do národovecké a euroskeptické přihrádky.

Vysvětlení může být dvojí. To první je málo pravděpodobné. Že Češi jsou eurofederalisté, vědí, že Lisabonská smlouva je silně federalizační, ale jednotlivé paragrafy se jim nezamlouvají, a tak jsou sice pro Brusel, ale proti aktuální eurosmlouvě. To by bylo hezké, ale takovou detailní znalost a sofistikované evropské uvědomění od Čechů nelze čekat. Druhé vysvětlení je prostší: Čech se rozhoduje podle emoce, kterou zrovna odtuší od televizní obrazovky. Ohledně Lisabonské smlouvy v české mediální debatě zvítězili euroskeptici, euroskeptický je tak i respondent STEM.

U obecnější otázky po míře federalizace Unie to je ale už jinak. Že obě dvě odpovědi jsou v rozporu, respondentovi zjevně nevadí.

Zajímavě se aktuálně mění názor také v Irsku. Irové sice v referendu eurosmlouvu odmítli, ale už listopadu průzkum listu The Irish Times ukazoval, že příznivců Lisabonu je více než odpůrců. Minulou neděli byl uveřejněn průzkum listu The Sunday Independent, podle kterého by v druhém referendu smlouvě řeklo ano už 55 procent Irů. Proti by bylo jen 37 procent voličů.

Jakkoliv je česká a irská opozice vůči Lisabonu v Evropě vydávána za nezdolnou, na průzkumech je vidět, že to tak jasné není. Výsledné Ano či Ne závisí na mnoha okolnostech a i na tom, jak se zrovna zeptáte. V Irech i Češích se vůči Unii sváří různé pocity. Jediný rozdíl, za to však podstatný, spočívá tak v tom, že Irové se nebojí jednou za čas říci jasné Ano či Ne. To Češi bohužel nedovedou, referenda a ratifikace stále jen odsouváme a tak nám zbývají jen ty velmi neprůkazné průzkumy.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].