Těžko rozumět papežovi
Benedikt XVI. svou přízní kontroverzním osobám škodí katolické církvi.
Benedikt XVI. svou přízní kontroverzním osobám škodí katolické církvi.
Co se týče nových technologií, Vatikán vešel do 21. století. Na nově spuštěném vatikánském kanálu YouTube najdete médii nezkreslené úryvky z každodenních projevů a audiencí papeže. Co se však týče obsahu příspěvků, Vatikán zjevně do 21. století vstoupit nehodlá.
Někdy papežovy příspěvky na YouTube vedle sebe vytváří třaskavou kombinaci. Například vedle řeči proti násilí a hrůze šoa se můžete podívat na zrušení exkomunikace ultrakonzervativní Společnosti Svatého Pia X (SSPX). V ní je i biskup Richard Williamson, který „proslul" svými historickými výpočty, že v plynových komorách zemřelo maximálně 300 tisíc Židů. Od papeže je pochopitelné, že chce zpět do katolické církve přivést vzpouzející se stádo. Benediktovo úsilí o překonání rozdělení církve 2. vatikánským koncilem je chválihodné, ale Benedikt si zjevně neuvědomuje, že se zrušením exkomunikace rehablituje i nepřijatelné občanské názory Williamse či třeba jiného člena Společnosti Floriana Abrahamowicze ze severní Itálie, který má zase to, že plynové komory sloužily jen dezinfekci a nelze prý tvrdit, že tam byl někdo zabit.
Místo sepětí v církevních řadách tak Benedikt rozděluje. Liberální katoličtí intelektuálové odcházejí, laické společenství se děsí konzervativní linie papeže, Německo nechápe, proč německý papež něco takového dělá několik dnů před dnem připomínajícím holocaust. Navíc tím papež ničí ekumenickou práci svého předchůdce v navazování kontaktů s Židy. Izraelský ministr pro náboženské záležitosti Yitzhak Cohen se už nechal slyšet, že navrhne „přerušení všech kontaktů s organizací, jejíž členové jsou popírači holocaustu a antisemité".
Benediktovi ale tento skandál nestačí. O víkendu zase překvapil, když se z jeho vůle stal Gerhard Maria Wagner lineckým biskupem. Jde o člověka, který evidentně rychleji mluví, než myslí. V roce 2005 sděloval svým ovečkám, že hurikán Katrina je „boží odplatou" za hříchy New Orleans, o čtyři roky dříve vytáhl proti knihám J. K. Rowlingové, neboť měl Harryho Pottera za posla Satanismu. V roce 2004 mu katastrofální asijské tsunami v době Vánoc zase přišlo jako jako trest pro bohaté západní turisty v chudém Thajsku.
Papež vyhlásil už v roce 2005 boj s „diktaturou relativismu". Pro vyztužení katolického dogmatu však volí prostředky a lidi, které mu v jeho úsilí v důsledku bohužel jen ublíží.
Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].