0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Audit Jana Macháčka22. 1. 2015

Skeptikem v Davosu

Nic jiného než debaty důležitých, chytrých a vlivných lidí s patřičnou publicitou nám stejně nezbývá

V Davosu sice nejsem, ale dnes má pozorovatel tak bohaté pokrytí ze sociálních sítí, že na místě ani být nemusí. Co mi chybí? Snídaně? Hotelový pokoj? Oběd? Šampaňské? Gala večeře? Večírek? Přebíhání sněhem mezi kongresovými sály? Důležité jsou zapamatovatelné myšlenky a těch je na internetu přehršel.

Pokud je jedním z hlavních témat Davosu nejistota spojená s nadcházejícími roky, zní to jako klišé. Copak jsme se vůbec někdy mohli spolehnout na nějakou jistotu? Na druhou stranu se z dnešního pohledu v rámci vzpomínkového optimismu svět před rokem 2008 jeví jako relativní bezčasí, alespoň pohledem odsud z Evropy.

↓ INZERCE

Sečtěme si nejistoty, které se na nás valí letos. Agresivní Rusko a konflikt na východě Ukrajiny. Změní sankce a nízké ceny ropy Putinovo chování? Začne Rusko destabilizovat také Pobaltí? To je nejistota. Jak dlouho budou ceny ropy nízko? To nikdo neví - a tomu, kdo tvrdí, že to ví, zbývá připomenout, že před rokem mířil nejníže odhad Citibank, která počítala se 75 dolary za barel. A kde jsme dnes?

Co bude s islámským státem v Sýrii a Iráku? Co bude se Sýrií? S Libyí? Poroste vlna migrace z Afriky? Bude narůstat napětí mezi muslimy a Evropany? Kdy začnou USA zvyšovat úrokové míry? Jaké bude měnové uvolnění ECB a nebude slabé a kontraproduktivní? Jaká bude německá reakce? Začnou měnové války? Obnoví se pokles rublu? Co bude se švýcarským frankem? Posílí dramaticky dolar? Jak dopadnou řecké volby? Odejde Řecko z eurozóny? Přestane Řecko platit dluhy? Odejde Británie z EU? Co bude s japonskou ekonomikou? Jak dlouho bude zpomalovat Čína?

Půl větou lze reagovat skepticky na titulky. Antony Jenkins (Barclays) říká, že „Evropa potřebuje tři reformní šípy japonské abenomics“. Ano, ale nikdy se to nestane. Ray Dalio (Bridgewater) říká, že „Evropa potřebuje silné kvantitativní uvolnění“. Ano, ale bude slabé. Gary Cohn (Goldman Sachs) říká, že „měnové války už začaly“. Ano, ale nikdo je nechce a neumí zastavit. Nouriel Roubini říká, že „příjmová nerovnost v USA posiluje plutokracii“. Ano, ale nikdo neví, co s tím.

Setkání v Davosu přesto určitě smysl má. I když je člověk třeba skeptik v tom, jak to s Evropou nakonec dopadne, nic jiného než debaty důležitých, chytrých a vlivných lidí s patřičnou publicitou nám stejně nezbývá.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].