0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Filmové vývary1. 7. 2018

Není den, aby někdo nepochválil Vykoupení z věznice Shawshank

Vary 2: Hollywoodský liberál Tim Robbins přivezl na festival politku

Tim Robbins
Autor: ČTK

V roce 1992 natočil Tim Robbins film o populistickém milionáři bez skrupulí, zato se slabostí pro volby královny krásy, který se ohání rodinnými hodnotami a který se rozhodl kandidovat do amerického Senátu. Podobného muže si nedávno Američané zvolili za prezidenta. A repliky ze snímku Bob Roberts začaly znít až příliš povědomě. Jako třeba: „Je nám jedno, že lže, budeme ho dál podporovat.“ Jeho příznivci jej považují za spasitele. „Bob Roberts se stal skutečností“, řekl Robbins na festivalu v Karlových Varech, kde dostal cenu za přínos kinematografii.

Trump, stejně jako předtím George W. Bush je pro amerického herce, který je jednou z hlavních hvězd letošního festivalu, evidentně silné téma. Mluvil o něm v rozhovorech, na tiskové konferenci i během své masterclass. Trumpa potkal osobně v polovině 90. let v jednom baru v newyorské Greenwich Village, kde pořádal party pro přátele. Výsledem nečekaného setkání je společná, pro Robbinse nedobrovolná fotografie obou mužů. „Chtěl se neustále fotografovat se známými lidmi,“ poznamenal o muži. Pro Festivalový deník nazval hochštaplerem a jeho politiku označil za fašistickou: „Fašismus se vždycky bude chtít vrátit na scénu - a to se právě děje teď.“

Linka, kterou Robbins do Varů přinesl, ladí s jeho pověstí hollywoodského politického veterána. Bývalý manžel herečky Susan Sarandon patří k nejznámějším aktivistům mezi filmaři. Vystupoval proti válce v Iráku, za což si od konzervativců vysloužil nálepky jako podporovatel teroristů nebo „ten, který miluje Saddáma“. V roce 2007 byl součástí prezidentské kampaně senátora Johna Edwardse. O devět let později podporoval demokratického kandidáta Bernieho Sanderse a kritizoval Hillary Clinton. Na bývalého ministra zahraničí Henry Kissingera volal z jedoucího auta „válečný zločinec“ - a je přesvědčen, že kdyby Richard Nixon šel do vězení za své činy, byla by na tom Amerika dnes lépe. Nic pozitivního si nemyslí ani o vládě Ronalda Reagana, která deregulací ekonomiky a médii vydláždila cestu Trumpovi.

Se svou divadelní společností The Actors‘ Gang učí od roku 1981 hraní v kalifornských věznicích. Věří, že umělecké workshopy usnadňují vězňům rehabilitaci a návrat do civilního života. O projektu natáčí dokument, kterým chce přimět vládu, aby podobné projekty víc podporovala. Kriticky se vyjadřuje i k producentu Harveymu Weinsteinovi a k pokrytectví Hollywoodu. „Všichni to věděli, všichni,“ řekl nedávno New York Times.

Možná i jeho liberální a k Hollywoodu kritické názory přispěly k tomu, že jeho postava zkorumpovaného hollywoodského producenta Griffina Milla ve filmu Hráč od Roberta Altmana je přesvědčivě ironická i autentická zároveň. Spolupráci na Altmanově snímku z roku 1992, který pojednává o zákulisí filmového průmyslu, ostatně považuje za klíčovou ve své kariéře. „Chodil jsem do nejlepší školy, jakou jsem si mohl přát – do školy Roberta Altmana. Sledoval jsem, jak pracuje. Dovolil mi být součástí jeho tvůrčího procesu,“ řekl.

Co se naučil pak přenesl do svého režijního debutu, zmíněného Boba Robertse i do svého dalšího režijního počinu, dramatu Mrtvý muž přichází. Objevil se i v Altmanově dalším filmu Prostřihy. Po něm pomalu směřoval ke svému nejznámějšímu snímku Vykoupení z věznice Shawshank, která je podle serveru IMDb divácky nejoblíbenějším filmem všech dob. V adaptaci povídky Stephena Kinga ztvárnil neprávem odsouzeného Andyho Dufresneho, který si i za mřížemi a osudu navzdory udrží integritu a základní lidskou slušnost.

Vykoupení z věznice Shawshank sice v době premiéry v roce 1994 v kinech zapadlo, ale o rok později se stalo největším hitem na videokazetách a pozvolna stoupalo ke svému dnešnímu statusu. „Pro mě bylo požehnání, že jsem se na tomto filmu mohl podílet. Každý den o něm řekne někdo něco hezkého. I když mám špatný den, tak se objeví pozitivní reference. Je úžasné, když si vás lidé pamatují díky úžasnému filmu,” řekl na sobotní tiskové konferenci.

A takový úžasný film Robbins v roce 1994 potřeboval. Jeden z největších komerčních propadáků a rozhodně nejbizarnější snímek osmdesátých let Kačer Howard, v němž si zahrál, byl totiž stále ještě příliš čerstvou vzpomínkou. „Napadlo mě, že máme problém, když produkce namísto drsného a drzého kačera předvedla jeho naprosto vymydlenou a sterilní verzi,“ vzpomínal na natáčení, na němž strávil půl roku.

Začínající herec  na sebe upozornil z kraje osmé dekády rolí v seriálu St. Elsewhere a na začátku kariéry dostával hlavně nabídky na role psychopatických zabijáků – a z projektu zaštítěného Georgem Lucasem bál vycouvat. Kačer Howard  Nicméně jeho kariéru nakonec nepotopil. Robbins získal hereckého Oscara za výkon ve filmu Clinta Eastwooda Tajemná řeka (2003).

Jeho zatím poslední rolí je letošní seriál Tady a teď z produkce HBO, kde hraje otce v experimentální rodině, která adoptuje tři děti z Vietnamu, Libérie a Kolumbie. Kromě toho se věnuje divadlu, které financuje ze svých filmových rolí, a hraní na kytaru v kapele. Pracuje i na autobiografii, v níž chce popsat, jaké to bylo vyrůstat v jednopokojovém newyorském bytě se psem, dvěma kočkami, králíkem a rodinou folkových písničkářů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].