0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda14. 1. 2009

Ministr zdravotnictví. Rizikové povolání

Od vzniku České republiky se v bílém resortu vystřídalo jedenáct ministrů, nyní se čeká na dvanáctého. Proč je průměrná doba setrvání ve funkci jen o málo delší než jeden rok?

Astronaut
Autor: ČTK

Lom, Rubáš, Stráský, Roithová, David, Fišer, Součková, Kubinyi, Emmerová, Rath, Julínek. To je dosavadní výčet českých ministrů zdravotnictví od roku 1993. Za šestnáct let jich bylo jedenáct. Ze všech vládních resortů to je tak nejrizikovější vládní post. Proč tomu tak je?

Nemocní v menšině

Odborník na zdravotnickou problematiku Pavel Vepřek tvrdí, že problémem je to, že většina lidí je zdravých (nemusí využívat lékařskou péči) a nemá potřebu vyvíjet tlak na politiky, aby zdravotnický systém optimálně fungoval. „Technické řešení je v kolizi s politickým řešením. Navíc pro většinu populace je změna nepřijatelná, veřejnost na to není připravena. Panuje tu nerovnováha mezi lidmi, kteří slušné zdravotnictví potřebují a těmi, kteří jej akutně nepotřebují,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz Vepřek.

Mnoho nátlakových skupin

Politolog Jan Kubáček se domnívá, že zdravotnictví je problematickým resortem také kvůli tomu, že má obor dobře strukturovanou síť lobbistických organizací a proto to má a bude mít každý ministr nesmírně složité. Navíc podle něj každý občan má na zdravotnictví vlastní názor, který však může být velmi snadno manipulovatelný. „Ministr se tak dostává do obrovského vleku. Přitom péče je v Česku solidní a proto vzniká mnoho variant řešení,“ upozornil Respekt.cz na další specifikum českého systému Kubáček. Ve společnosti tak nevzniká akutní potřeba systém změnit, když nějak funguje.

Julínek v sukních

Nástupce Tomáše Julínka se bude muset rozhodně zaměřit na komunikaci, jak s koaličními partnery, opozicí, ale i odbornou veřejností. Premiér Mirek Topolánek nabídl funkci senátorce Daniele Filipiové, která již řekla, že hodlá v reformě pokračovat. „Společnost musí pochopit, že zdravotnictví není zadarmo a že poplatky jsou solidární záležitostí, třiceti korunami přispěji na nemoc těžce nemocného člověka,“ řekla Filipiová v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Dohoda s opozicí

Podle Vepřeka by nový ministr měl každopádně více komunikovat s opozicí a domluvit se na základních pravidlech reformy, které se nebudou měnit s každou vládou. „Není smyslem prosazovat technicky dokonalé normy. Musí se hledat konsensus. Změny ve zdravotnictví jsou během na dlouhou trať, není možné je dělat s výhledem na několik let,“ zdůraznil. Případné parametry, jako je výše pojištění, se pak mohou měnit podle toho, zda je u vlády pravicově zaměřená vláda, nebo levicově.

Podle něj Julínkův tým doplatil na to, že plánoval složité změny, které často vedly ke komplikovanějšímu systému, než funguje nyní. „Neměly se plánovat složité změny, ale měly se vyhlásit změny ve třech bodech, které se podaří prosadit. Pustili se do války na všech polích a to se nedá uhrát,“ míní Vepřek.

Domluvit se alespoň s koalicí

Kubáček se domnívá, že nová ministryně by se měla soustředit na konkrétní zákony, které nyní leží ve sněmovně (a schválila je vláda) a zavedla je do praxe. „Ministryně bude muset vyjednávat především s vládní koalicí. Veřejnost očekává, že případné pokračování reforem bude vládním návrhem,“ řekl Kubáček.

Podle něj vyjednání kompromisu s ČSSD bude velmi obtížné, protože si sociální demokracie uvědomuje, že již nemůže ustoupit. Sama Filipiová připustila, že co nestihne připravit do léta, již nemá šanci prosadit. Dále by podle Kubáčka měla narovnat vztahy k různým lobbistickým skupinám, ale přitom ukázat, že ona má hlavní slovo.

Pro Svaz pacientů ČR je Filipiová jakožto možná nástupkyně Julínka nepřijatelná. „Absolutně to nic neřeší, nemá vlastní koncepci,“ řekl Respektu.cz první viceprezident svazu Josef Mrázek. Neočekává nějakou sebereflexi na ministerstvu, pokud nový ministr nevymění Julínkovy náměstky. Svaz pacientů dlouhodobě reformu kritizuje, podobně jako opozice. S poplatky svaz nesouhlasí. „Poukazovali jsme pouze na to, co lidem vadí,“ dodal k tomu Mrázek.

Z poplatků se stává samostatná agenda

Vepřek si myslí, že právě kritika poplatků odvádí pozornost od důkladné debaty, jakým směrem se má dále ubírat české zdravotnictví. „Kvůli třiceti korunám se z toho dělá obrovská agenda,“ tvrdí s tím, že ještě mnoho problémů vyvolá placení poplatků kraji v jejich zdravotnických zařízeních. Ostatní zdravotnická zařízení pak budou samozřejmě znevýhodněna a očekává komplikované soudní spory.

Zhoršující se ekonomická situace v tomto roce však podle Vepřeka sama vyvolá potřebu systém reformovat. „Výdajová stránka je stále nastavena na rok hojnosti,“ připomenul. Sama VZP již dříve pro Respekt.cz potvrdila, že loňský přebytek několika miliard korun použije během letošního roku, kdy se očekává díky vyšší nezaměstnanosti nižší výběr pojistného. (Více v článku Dvanáct měsíců s poplatky)

Podle Vepřeka se ale alespoň v několika posledních letech dostala problematika zdravotnictví do popředí veřejného zájmu. „Rathovi i Julínkovi se podařilo přivést pozornost k tématu. Dříve zdravotnictví moc lidí nezajímalo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].