0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda16. 12. 2008

OPEC přiškrtí kohoutky. Zatrhne nám levný benzín?

Kartel OPEC sáhne zřejmě k největšímu omezení produkce ve své historii. Přidá se pravděpodobně také Rusko. Ovlivní to už tak nízké dodávky ruské ropy do Česka?

Astronaut
Autor: Respekt

Město Oran v Alžírsku od úterního večera obsadí ropní šejkové. Začne zde jednání, jejímž výsledkem bude ve středu rozhodnutí o nejvyšším snížení produkce kartelu OPEC v jeho historii. Z vyjádření představitelů kartelu zatím vyplývá, že by to mohlo být o jeden až dva miliony barelů. Skutečnost by ale mohla být ještě vyšší. „Trh podle mě čeká snížení alespoň o 2,5 milionu barelů a cokoliv nižšího povede k dalšímu propadu cen ropy,“ řekl Respektu.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Kartel snížil produkci už na začátku listopadu o 1,5 milionu barelů na současných 27,3 milionu. Chystané omezení dodávek tak může znamenat pokles o desetinu veškeré těžby. Největší producent Saudská Arábie už dokonce těžbu podle prezidenta kartelu Šakíba Chelíla snížila o 8 procent. Kartel se omezováním produkce snaží zastavit propad ceny ropy, která se v pátek obchodovala až na 40 dolarech za barel. V současnosti se pohybuje cena jen o pět dolarů výš.

Slabá poptávka

Za poklesem ceny ropy stojí ochabující poptávka, zejména ve vyspělých státech. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) poklesne celosvětově v letošním roce poptávka po ropě. Poprvé za 25 let. Svět by měl v letošním roce spotřebovávat 85,8 milionu barelů ropy denně, to je o 200 tisíc méně než v loňském roce.

V příštím roce by to mělo být naopak o půl milionu barelů ropy denně, ale tato předpověď se může ještě změnit. IEA vychází při své předpovědi z odhadů ekonomického růstu sestavených Mezinárodním měnovým fondem. „Bez naléhavějších vládních zásahů bude ohroženo oživení, s nímž se původně počítalo ke konci roku 2009 nebo na počátku roku 2010,“ naznačil šéf fondu Dominique Strauss-Kahn možnou změnu předpovědi směrem dolů.

Ropa zlevňuje

Některé státy se kvůli nízké ceně ropy začínají dostávat do problémů. Pro srovnání, nejlevněji dokážou těžit ropu v Kuvajtu za cenu 17 dolarů za barel, Spojené Arabské Emiráty za 25 dolarů a největší producent Saudská Arábie za 33 dolarů. Ještě hůře je na tom Rusko, kterému se už vůbec nevyplatí těžit z nových ložisek. „Rusko se určitě ke snížení přidá. Těžba z nových ložisek se už nevyplácí, navíc je export i těžba ropy v Rusku zdaněna. Bude to přirozený pokles,“ odhadl pro Respekt.cz analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.

Rusko není členem kartelu, ale jednání se zúčastní. Ke snížení sáhne Rusko i podle analytika Hatlapatky. „Za jiných okolností bych tomu nevěřil, ale situace je pro Rusko tak vážná, že ke snížení sáhne nejpozději několik dnů po kartelu OPEC.“ Na dodávkách z Ruska je zhruba ze 70 procent odkázáno i Česko. Do popředí zájmu se dodávky dostaly v létě, kdy ruská společnost Tatněfť přesměrovala část kapacity do Turecka, kde dosahovala vyšších marží. „Je to způsobeno tím, že k nám ruská ropa proudí přes prostředníky,“ myslí si Novák.

Problematické dodávky do Česka

Dodávky ale nejsou do současné chvíle na normální úrovni. „Dodávky se stabilizovaly, ale jsou stále na nižší úrovni než v loňském roce. Máme na to zavedený mechanismus, že nahrazujeme chybějící dodávky ropovodem z Terstu,“ prozradila Respektu.cz tisková mluvčí společnosti Unipetrol Blanka Růžičková. Unipetrol vlastní v Česku majoritní podíl ve společnostech Česká rafinérská a Paramo, které provozují české rafinérie.

Omezení produkce ze strany Ruska by se už dodávek dotknout nemělo. „Poptávka v Česku půjde prudce dolů a zima se zatím nezdá být nějak silná. Poslední údaje o poklesu českého průmyslu jsou navíc silným zářezem do ekonomické aktivity v Česku,“ upozorňuje Hatlapatka. O špatné situaci českého průmyslu si můžete více přečíst v článku Český průmysl je v rozkladu.

Zlevňující ropu kopírují ceny také na českých čerpacích stanicích. I kdyby došlo k razantnímu poklesu produkce, bude benzín a nafta pokračovat ještě alespoň do konce roku v poklesu. Podle posledních údajů CCS už stojí litr benzínu méně než 24 korun, nafta se dostala pod 26 korun. Pokud by ropa ještě zlevňovala na úroveň 30 dolarů, kde ji vidí analytici Goldman Sachs, stál by benzín zhruba 20 korun. Více v článku Bude benzín za dvacku?.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].