0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda23. 12. 2008

Zelené karty a krize

S příchodem nového roku vstupuje v platnost systém zelených karet, který umožňuje ve zvláštním režimu zaměstnávat cizince. Připravuje státní správa modifikaci systému, která bude reagovat na propouštění zejména agenturních pracovníků?

Astronaut
Autor: ČTK

Systém začne fungovat od ledna stejně. Bude pouze zúžený seznam zemí, ze kterých budou pocházet zájemci o práci,“ odpověděl na dotaz Redakce.cz mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský. Vyhlášku se seznamem zemí by mělo vydat ministerstvo vnitra. Ani necelých deset dnů před nabytím účinnosti zákona není jasné, jaké země na seznam budou zařazeny. Na tiskovém oddělení ministerstva vnitra pouze potvrdili, že seznam vyjde ve Sbírce zákonů až 29. prosince.

Sezemský však pro Respekt.cz již uvedl, že na seznamu „bezpečných zemí“ nebude Vietnam, ani Mongolsko. Tedy země, ze kterých pochází část agenturních pracovníků, které využívají české montovny. Sdružení automobilového průmyslu oznámilo, že během následujících šesti měsíců propustí 7000 agenturních pracovníků. Sezemský uvedl, že pro tyto pracovníky ministerstvo zvláštní program nepřipravuje. „Není důvod, aby se český stát choval k zahraničním pracovníkům jinak než k českým.“

Těžko odhadovat zájem

Od ledna tak bude podle původního záměru spuštěna databáze s volnými pracovními příležitostmi. „Těžko odhadovat jaká bude poptávka. Maximálně v řádu tisíců,“ odhadl Sezemský. Podniky tak budou moci přes databázi nabízet volná pracovní místa. Pokud se do třiceti dnů nepřihlásí český uchazeč, bude moci využít nabídku cizinec.

Problém však je, že většina zaměstnavatelů bude i nadále využívat pracovníky agentur a nikoliv systém zelených karet, kdy musí zaměstnavatel řešit pracovně-právní vztah a platit sociální a zdravotní pojištění. To potvrdil Respektu.cz i člen Asociace poskytovatelů personálních služeb Jan Kozina.

Karty měly přijít před dvěma lety. Dále nevím, proč vláda vyřadila z projektu pracovní agentury.“ Na krátkodobé zakázky agentury podle jeho slov stejně zaměstnávají většinou Slováky a Poláky, případně Bulhary. Ti mají tu výhodu, že jako občané zemí Unie mohou na území ČR pobývat legálně bez zvláštního povolení.

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter si stěžuje, že právě nezařazení Vietnamu do programu naruší vztahy obou zemí. "Svým neuváženým rozhodnutím tak (úředníci) pohřbí hlavní využití zelených karet pro náš trh práce," uvedl v tiskovém prohlášení Winter.

Projekty v Plzni a Mladé Boleslavi

Cizinecká policie v Plzni a Mladé Boleslavi, kde bylo již propuštěno několik tisíc zahraničních pracovníků, spustila projekty, kdy se v rámci pracovních skupin má řešit aktuální situace na trhu práce. Její šéf Vladislav Husák minulý týden oznámil, že úřad dosud řešil stovky vyhoštění, nyní to budou tisíce. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová však na dotaz Respektu.cz nebyla schopna uvést, kolik nezaměstnaných migrantů v současné době v České republice je. „Ta situace netrvá dlouho a navíc se vyvíjí. Statistiky si nevedeme a odhady nemůžeme sdělovat,“ řekla pouze Rendlová.

V praxi to funguje nyní tak, že pokud cizinec nemá práci, tedy skončila mu podmínka pro udělení přechodného pobytu, musí opustit zem. Dostane výjezdní příkaz a soud rozhodne o vyhoštění v průběhu jednoho až dvou týdnů. „Po Novém roce zelené karty situaci změní. Pokud cizinec přijde o práci ne vlastní vinou, má ochranou lhůtu 60 dnů. Musí tu být však zaměstnán alespoň 6 měsíců,“ uvedla v rozhovoru pro Respekt.cz Ilona Vaníčková z plzeňské cizinecké policie.

Právě na území města Plzně funguje pracovní skupina složená se zástupců cizinecké policie, ministerstva vnitra a úřadu práce. Podle místního úřadu práce přišlo o práci 3500 zahraničních pracovníků. „Pracovní skupina řeší integraci na území města. Zatím výstupy nejsou a vytváří se analýza. My musíme zajistit především zákonnost,“ zdůraznila Vaníčková. Vyhoštění cizinci jsou eskortováni do azylových zařízení, což je pro stát velmi finančně náročné, upozornila Vaníčková.

Je to mediální bublina

Pavel Čižiňský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva současnou praxi kritizuje. Podle něj záleží na přístupu cizinecké policie, jak se v konkrétním případě zachová. Ústavní soud (ÚS) minulou středu rozhodl, že soudy musí přezkoumávat správní rozhodnutí o vyhoštění cizinců. To se může táhnout i několik let, upozorňuje Čižiňský. „Současná praxe je poměrně striktní. Jsou známy i případy, kdy si cizinec našel novou práci a přesto mu byl zrušen pobyt,“ řekl Respketu.cz Čižiňský, který se na problematiku migrace zaměřuje. (Zářijový online rozhovor s Čižiňským čtěte ZDE) Zelené karty však podle něj situaci nevyřeší. „Je to spíše mediální bublina bez konkrétního obsahu.

O pracovníky není zájem

I pohled zaměstnavatelů k projektu zelených karet je skeptický. „V tuto chvíli zelené karty ztrácí na významu, přichází pozdě,“ řekl Respektu.cz mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Podle něj ještě před půl rokem optimistické zprávy hovořily o 200 tisících volných pracovních míst v průmyslu, nyní se podle oficiálních statistik může jednat o maximálně 120 tisíc.

Ty však budou zaplněny českými nezaměstnanými a v případě, že firma získá větší zakázku, obrátí se na zprostředkovatelskou agenturu. „Pro valnou většinu podniků jsou východiskem agentury, současný pracovní trh je neflexibilní,“ dodal. „Projekt se rozbíhá, když o něj není zájem. Pokud bude zájem o nějaké pracovníky, tak o vysoce kvalifikované. A to odhaduji v řádu desítek.“ Pokud nebude na seznamu právě Vietnam, budou se sem podle Mostýna dostávat vietnamští pracovníci stejně nelegálními kanály.

Čižiňský varuje, že mnozí ilegální pracovníci, pravděpodobně ztratí práci, kterou vykonávají na černo. „Měli by být integrováni do různých struktur, center, kde dostanou oblečení a jídlo,“ nabízí řešení. Jinak hrozí, že tito „ilegálové“ budou vykonávat drobnou i závažnější trestnou činnost a vyvolá to xenofobní reakci většinové společnosti. Kromě špatné koordinace práce státních orgánů a příliš striktního výkladu právních předpisů je dalším problémem to, že sociální služby mohou využívat pouze lidé s trvalým pobytem v ČR. „Jde o to, aby stát současnou situaci (kterou nezavinil), když už není schopen ji zlepšit, alespoň nezhoršoval,“ zdůraznil Čižiňský.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].