Emoce, emoce, emoce…
Globální bazar vzpomíná na kandidáta McCaina v roce 2000. O republikánskou nominaci ho připravil v Jižní Karolíně špinavostmi a kampaní zaměřenou na religiozní pravici George Bush.
Člověk musí být trochu nenormální, aby kandidoval na prezidenta Spojených států. Zvládat dva roky trvající kampaň, stovky lidí ze štábu a tisíce dobrovolníků, tlak médií, snahu nacpat si kufry stovkami milionů dolarů, cestování, které ve výsledku znamená totéž, co několikrát za sebou obletět zeměkouli, to všechno vyžaduje zvláštní mentální výbavu.
Globální bazar vzpomíná na kandidáta McCaina v roce 2000. O republikánskou nominaci ho připravil v Jižní Karolíně špinavostmi a kampaní zaměřenou na religiozní pravici George Bush. Volby jsou emotivní věc. Při sledování posledních předvolebních mítinků Johna McCaina se Globální bazar nemůže nesoustředit na výraz jeho tváře, na výraz tváří jeho manželky a senátorů, kteří se s ním v posledních dnech objevují na pódiu. Je tu povinně se usmívající Joe Lieberman: v roce 2000 s Alem Gorem bojoval proti tandemu Bush-Cheney, dnes podporuje svého republikánského přítele ze Senátu.
Je tu rozpačitě se šklebící floridský senátor Mel Martínez. Je tu další senátní kamarád, bývalý vojenský pilot Lindsey Graham. Ti všichni vědí, jak to dnes dopadne, ale na pódiu, stejně jako McCain, povinně bičují poslední zbytky optimismu odněkud zespoda, z nádrže, která musí být hlubší než Mariánský příkop.
Globální bazar vzpomíná na kandidáta McCaina v roce 2000. O republikánskou nominaci ho připravil v Jižní Karolíně špinavostmi a kampaní zaměřenou na religiozní pravici George Bush. McCain byl politickým osvěžením a jeho autobus Express jasné řeči (Straight-Talk Express) vešel do dějin prezidentských primárek. Senátor měl na své straně média, která ho milovala. O novinářích vtipkoval, že jsou jeho volební základna.
Ta jiskra, ta naděje je pryč, a ne jen proto, že senátor zřejmě dnes prohraje. McCain 2008 je jiný kandidát než McCain 2000. Politická realita ho přinutila uzavřít smír s náboženskou pravicí, vidina vítězství po získaní nominace v něm probudila do té doby málo vídanou nepředvídatelnost a neklid. Člověk sleduje bedlivě jeho tvář profesionálně maskující napětí z nadcházející dnešní noci, vidí ho na mítinku v arizonském Prescottu volat: „Nikdy, nikdy vás nezklamu,“ a vzpomíná na zasněžené pláně Nové Anglie v zimě 1999/2000, které krátkou chvíli vypadaly jako naděje.
… a emoce
Jak už asi víte, Baracku Obamovi včera zemřela babička – v bytě na Havaji, kde Baracka také vychovávala. Bývalou manažerku banky (první žena na Havaji zastávající tento post) o dnešní volební noc obrala rakovina. 27. října ještě stihla odvolit. Obama na jednom z mítinků dnes ráno neudržel slzy a nemilosrdné teleobjektivy odhalily tvář unaveného muže, v němž se praly nesourodé emoce….
Basketbal
McCain v této chvíli není tady, ve Phoenixu, příjezd do hotelu má naplánován na večer místního času. Ještě zkouší štěstí na posledních mítincích v Nevadě a Coloradu. Obama už je v Chicagu, kde stráví volební noc. Stihl si zabudovat do svého programu čas na basketbal, v němž tak obdivuhodně vyniká.
Detail Globálního bazaru:
Za vše hovořící detail: Podle průzkumu stanice ABC Obama ztrácí mezi bílými voliči na McCaina sedm procent. Demokrat John Kerry byl před čtyřmi lety byl ve stejné kategorii pozadu o 17 procent …
Autor přednáší na New York University v Praze, je členem představenstva Respekt Publishing a pracuje ve společnosti BAT v Hamburku.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].