0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
27. 4. 2017

Chemický Andrej hledá zastání u toho, kdo mu pomohl k bohatství

Ministr financí si vyžádal schůzku u prezidenta Miloše Zemana, protože mu vážně teče do bot

Premiér Bohuslav Sobotka mě chce odvolat z vlády a chce k tomu využít bláboly a lži, které tu šíří někteří komentátoři. Tvrdí Andrej Babiš. Mluví o analýze, kterou si údajně nechali vypracovat premiérovi poradci a která se ptá na zásadní věc. Jak vlastně přišel Andrej Babiš k Agrofertu na přelomu tisíciletí?

V roce 2002 i později se na totéž ptal Andreje Babiše tento týdeník a odpověď se podařilo získat pouze částečnou. Teď tlačí Andreje Babiše ke stejné odpovědi koaliční partneři a ministru financí se bude odpovídat hodně těžko. Obrací se na prezidenta Miloše Zemana se zřejmou žádostí o pomoc a ví proč: dá se totiž říct, že nebýt sociálně-demokratické Zemanovy vlády na přelomu tisíciletí, Andrej Babiš by tak zázračně nezbohatl.

„Jak získal manažer Andrej Babiš před 17 lety 45procentní podíl v Agrofertu v hodnotě necelých dvou miliard a kde na to vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8,3 milionu korun?“ Na to se podle tuzemských médií ptají autoři analýzy – premiérovi poradci? - a tuto otázku bude muset zřejmě Andrej Babiš vysvětlit. Tušíme, kde se autoři analýzy inspirovali; připomeňme si informace a otázky, které zveřejnil před měsícem týdeník Respekt.

Citujeme z článku, který vyšel v březnu. Agrofert je dnes podnik, který vzhledem k výsledkům a majetku může mít hodnotu až 100 miliard korun. Jak k němu ale Babiš vlastně přišel? Není ministerská funkce a tlak veřejnosti i politických konkurentů příležitostí to vysvětlit?

Proč se ptáte pořád mě, proč se neptáte na peníze Kalouska a Sobotky?

Andrej Babiš vystupuje jako stoprocentní vlastník Agrofertu a jako jeden z nejbohatších lidí v zemi až zhruba od přelomu tisíciletí. Tedy až poté, co si Agrofert troufl jít do privatizace strategického státního podniku Unipetrol a tehdejší premiér Miloš Zeman v roce 2001 hodně tlačil, aby Agrofert soutěž vyhrál. Což se nakonec stalo. Jenže pak novináři z Respektu objevili zásadní problém.

A sice ten, že Babiš vlastní Agrofert jen z malé části, větší část mají v rukou dvě podivné švýcarské společnosti O. F. I. a Ameropa. Babiš tehdy o svých partnerech mlžil. O firmě O. F. I. nejprve tvrdil, že jsou to švýcarští investoři, potom obrátil, že jde o spolužáky ze švýcarského lycea, kterým „chtěl pomoci vydělat nějaké peníze“. Majoritu v Agrofertu měla podle Babiše švýcarská firma Ameropa, ale její majitel a šéf Andreas Zivny to popřel – mimochodem, po tomto muži dnes pátrá Interpol kvůli podvodům. Skrze tento majetkově nečitelný Agrofert už předtím Andrej Babiš nakoupil desítky zemědělských a chemických podniků v Česku. Spolu se státním Unipetrolem za dodnes nevysvětlených podmínek ovládl některé chemické podniky zkrachovalého impéria Chemapol.

Později novináři vypátrali, že O. F. I. jsou skutečně jeho ne příliš majetní spolužáci a Ameropa investice do českých firem nepotvrdila, takže tu zůstala ona velká otázka: jak a za kolik to všechno Babiš získal? A hlavně – v roce 2003 už měl Babiš prokazatelně v rukou sto procent akcií Agrofertu. Za co je koupil? Nebo kdo mu na ně půjčil a jak to pak Babiš osobně splácel? Současný audit vylučuje, že by na to měl tehdy vlastní peníze.

„To jsem vysvětloval už stokrát,“ odpovídá Babiš v telefonu na otázku, jestli v politické funkci nepřišel čas doříct to, co zatím chybělo. „Co po mně pořád chcete, já jsem musel utéct ze Slovenska před Mečiarem a jeho tajnou službou a všechno jsem si potom vydělal, na všechno mám papíry,“ říká. Mohl by tedy říct, jak to bylo s akciemi Agrofertu, od koho a za kolik je koupil? „Proč se ptáte pořád mě, proč se neptáte na peníze Kalouska a Sobotky?“ reaguje na to Babiš a končí hovor s tím, že už musí běžet.

Tohle je úryvek z textu, který vyšel v Respektu 20. března 2017. Čerpá z jiného článku Respektu, který vyšel v roce 2002 s názvem Nejbohatší Čech má tajemství - a informace, které tehdy objevil, jsou dodnes aktuální. Z článku a z dalších informací také vyplývá, že by se Andrej Babiš nestal oním pověstným „chemickým Andrejem“, jak ho nazval Respekt, kdyby mu nešla na ruku vláda Miloše Zemana s řadou transakcí, které provedly státní firmy spolu s Agrofertem.

Je možné, že tajemství bude konečně odhaleno, ale bude to záležet hodně na odvaze současné vlády i opozice do toho jít. Pan Patizon čeká tvrdý souboj, do něhož se jistě vloží prezident Miloš Zeman - ale může to být krok vpřed pro tuto zemi.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].