0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
17. 3. 2020

Roušky jsou na cestě - a ještě chvíli budou

Nemocnice se jednou dočkají, ale veřejnost by spíš neměla na zásilku z Číny spoléhat

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Od minulého víkendu slibují premiér Andrej Babiš a jeho ministři obří zásilku roušek a respirátorů z Číny. Detaily kontingentu, který již měl být na cestě, jsou ale stále nejasné a veřejnost by se měla ohledně roušek nadále spoléhat spíš sama na sebe.

Už minulou sobotu a neděli mluvili Babiš a ministr dopravy Karel Havlíček o dvou, později dokonce o sedmi letadlech, která mají v Číně vyzvednout už nakoupený zdravotnický materiál. V pondělí na tiskové konferenci slibovali, že letadla odletí už v úterý nebo ve středu. Na odlet se však stále čeká.

Zatím do Číny odcestoval jeden armádní speciál, který se má během středečního rána vrátit se 150 tisíci rychlotesty. Dále domlouvá vláda vypravení sedmi letů se společností Smartwings. Jejich letadly mají být přivezeny zejména roušky a respirátory. Zatímco stroje čekají na povel, vzduchem létají čísla - a značně nepřehledná. Pokud si dáme práci a posčítáme je, zjistíme, že jen v pondělí Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch naslibovali celkem 7,8 milionu respirátorů a 19,2 milionu roušek. Kdy dorazí, není zatím jasné.

V úterý pak ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o 1,1 milionu respirátorů a 5 milionech roušek, které už jsou podle něj připravené v Číně k vyzvednutí. Společnost Smartwings je také připravena, ale vláda stále vyřizuje úřední formality jako povolení k přistání. Hamáček také pro Deník N prohlásil, že by se dovoz této zásilky mohl zvládnout do pátku, ale jisté to podle něj není. Na dovoz stále čekají i respirátory a roušky, které v Číně pro vládu nakoupila společnost PPF.

Termíny dopravy zdravotnického zboží, na které Česko nervózně čeká, jsou tedy pořád nejasné. Zjevné je pouze to, že dny, které Babiš a spol. na tiskových konferencích vlády orientačně uvádí, neplatí. Nejasná jsou také pořád místa, na která obří zásilka poputuje. Babiš mluví o záchranné službě a infekčních klinikách. Při tak velké zásilce by se ale mělo dostat na všechny nemocnice, ambulantní lékaře i zubaře. Otázkou je, na jak dlouho. Za zdravotníky dále ve frontě čekají pracovníci a klienti domovů důchodců, prodavači v potravinách, policisté, hasiči, řidiči hromadné dopravy a další.

Domácí jsou lepší

O rozdělení centrálně pořízených roušek a respirátorů už jednal v úterý vládní krizový štáb a poptávka byla podle dostupných informací velká. Nemocniční papírové roušky jsou navíc jednorázové, nároky na zásobování tedy s jednou dodávkou neskončí.

Z toho zjevně plyne, jak důležitá zůstane i po dodávce z Číny domácí výroba. Pro pohyb na veřejnosti jsou roušky potřeba, ale čekat, že je stát dopraví lidem do schránek nebo že jich dá dost do volného prodeje v lékárnách a obchodech, je krajně nejisté.

Jasný povel “šijte si roušky doma, pro veřejnost jen tak nebudou a je to v tuto chvíli i nejjednodušší a funkční řešení” zároveň od politiků chybí - naopak ministři (např. Jana Maláčová v pondělní České televizi) veřejnosti sugerují spíš představu, že stačí počkat a roušky budou. Neustálé vytváření pocitu, jak usilovně se pracuje na velké dodávce z Číny, má zjevně zahladit pocit fiaska, které pro vládu nedostatek roušek znamená.

Naštěstí najít návod a ušít roušku svépomocí nezabere víc než hodinu času a lze to zvládnout i bez šicího stroje. Doma vyrobené bavlněné roušky přitom dělají stejně dobrou práci jako ty kupované. Pro běžné privátní využití jsou dokonce výhodnější. Oproti kupovaným jednorázovým je lze vyvařit a nosit opakovaně. A mohou i lépe vypadat. Funkčnost dokládá také fakt, že od domácích švadlen si objednávají jejich roušky už i lékaři.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].