Navýšení poplatků veřejnoprávním médiím je blízko. Stejně jako jejich zrušení
Koaliční návrh na změnu financování ČT a ČRo je před schválením. A opozice slibuje, že tento systém po volbách zruší
Velká mediální novela, která řeší zejména financování médií veřejné služby, prošla po dlouhých obstrukcích opozice do třetího čtení a vládní poslanci tak mají umetenou cestu, aby ji po finálním schválení poslali do Senátu a následně k prezidentovi. Po dlouhých letech stagnace, resp. reálného poklesu příjmů by se tak dostat k České televizi i Českému rozhlasu více peněz, což oběma institucím umožní pokračovat s dosavadní nabídkou programů či původní tvorby.
Velká novela z dílny ministerstva kultury vznikla ve spolupráci s „mediálními“ poslanci, jejichž polem zájmu je právě mediální legislativa. A nakonec přináší změny, se kterými se původně ani nepočítalo a jež mohou debatu o financování médií natrvalo odstínit od politiky. Zároveň se v části koaličních poslanců začíná šířit názor, jestli právě množství změn nevyvolalo „slib“ Andreje Babiše. Šéf ANO se totiž v úterý a ve středu vydal na stezku rušení koncesionářských poplatků – ovšem prokázal při tom minimální znalost modelů, kterými se chce inspirovat.
Dvojí navýšení pro média


Poplatky, které tvoří většinu příjmů obou institucí, se naposledy navyšovaly v roce 2008 u televize, a u rozhlasu dokonce v roce 2005. I dnes tak Češi platí 135 Kč, respektive 45 Kč; navíc hodnotu částek v průběhu let zásadně snížila inflace. Ve zdejším modelu financování veřejnoprávních médií rovněž chyběla položka, která by zaručovala dlouhodobé a udržitelné financování bez nutnosti hledat u poslanců vůli k navýšení peněz. Jde o formuli, podle které by se poplatky automaticky navyšovaly o inflaci tak, aby postupně jejich hodnotu „neužírala “jako doposud.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu