0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext27. 1. 2022

Případ Vrbětice: Policie prověřuje, zda se pracovník Imexu před výbuchem sešel se špionem GRU

Vyšetřování se zaměřuje na bývalého ruského vojáka, který pro firmu skladující zbraně pracoval jako poradce

Útok byl s největší pravděpodobností připravován řadu měsíců. (Pyrotechnici ve Vrběticích; 20. října 2014)
Autor: ČTK

Vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, za kterým byla ruská tajná služba, přineslo nové posuny. Národní centrála proti organizovanému zločinu a kontrarozvědka BIS dosud podezřívaly ruské agenty Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina, že výbušninu ve Vrběticích nastražili. Jak týdeníku Respekt a Radiožurnálu potvrdily tři důvěryhodné zdroje, pozornost se kromě nich zaměřuje i na Nikolaje Šapošnikova, bývalého ruského vojáka, který pro firmu skladující v obou vybuchlých halách zbraně pracoval jako poradce.

Zjistit všechny kontakty        

Když loni přišla vláda Andreje Babiše na základě poznatků Národní centrály proti organizovanému zločinu a tajné služby BIS s oznámením, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích (který v roce 2014 zabil dva náhodně přítomné české občany a způsobil miliardovou škodu) stála ruská vojenská rozvědka GRU, způsobilo to otřes. Ministři v reakci na to vypověděli všechny ruské špiony z ambasády v Praze a česko-ruské vztahy se dostaly na bod mrazu. Veřejnost se zároveň začala dozvídat první konkrétní informace, jak měla teroristická akce proběhnout.

Za její hlavní postavy byli označení tři muži: zmínění agenti GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří měli ve Vrběticích v roce 2014 nainstalovat výbušné zařízení, a jejich velitel, generál Andrej V. Averjanov, jenž řídí speciální jednotku GRU označovanou číselným kódem 29155. Právě do ní Čepiga s Miškinem patřili a s jejími dalšími členy měli vrbětickou akci pod dozorem Averjanova provést.

Od chvíle, kdy na dramatické vládní tiskovce Andrej Babiš propojil Vrbětice s GRU, se zdá, že vše důležité o nich již bylo řečeno, nicméně vystoupení premiéra a ministra vnitra bylo jen viditelnou politickou rovinou celé věci. Politici promluvili, když měli pocit, že pro svá slova mají dostatek indicií, a případ tedy již nelze držet před veřejností pod pokličkou. Nashromážděné důkazy - zčásti v podobě zpravodajských poznatků - ale ještě nebyly dostatečné pro případné soudní řízení proti konkrétním možným viníkům, proto nadále probíhá policejní vyšetřování s cílem dát jich dohromady co největší množství.

To hlavní – důkaz, že Čepiga s Miškinem skutečně fyzicky vstoupili do vrbětického areálu – stále chybí. Nepodařilo se to dosud doložit například fotografií nebo filmovým záznamem. Řadu dalších zjištění ovšem policie za poslední tři čtvrtě rok zaprotokolovala, což vyšetřování posunulo do důkazní roviny. Jedním z důkazů má být svědectví bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, který měl podle zdrojů Respektu a Radiožurnálu potvrdit, že měl ve vybuchlých halách pronajatých společností Imex Group vojenský materiál připravený k expedici na Ukrajinu a do Sýrie. Z pohledu detektivů je to důležité - potvrzuje to motiv výbuchu, s nímž původně neformálně pracovali.

A sice, že Gebrevovy zbraně mohly mířit na Ukrajinu k posílení tamní armády v boji proti proruským separatistům, kteří pomáhali Kremlu okupovat území na východě země. Nyní je prokázané, že Rusko mělo důvod atentát uskutečnit: kdyby zbraně na Ukrajinu došly, představovaly by vážné riziko pro její muže. Posunem má být i lepší orientace v tom, kdo všechno se mohl kromě Čepigy s Miškinem a Averjanovem na akci v Česku podílet. Respekt ve spolupráci s mezinárodní investigativní skupinou novinářů Bellingcat již popsal, že do přípravy atentátu bylo dohromady zapojeno až osm agentů GRU.

Kopie pasů, na které chtěli Čepiga s Miškinem vstoupit do Vrbětic.

Jak nyní zjistil Respekt a Radiožurnál (a informovali o tom i Reportéři ČT), policie a BIS se víc zaměřují i na veřejnosti doposud nepříliš známého spolupracovníka Imex Group Nikolaje Šapošnikova. Policie konkrétně prověřuje, jestli nefungoval jako česká spojka agentů GRU, tedy jako někdo, kdo jim připravoval půdu pro práci v neznámém českém terénu. V téhle souvislosti policie podle zdrojů Respektu a Radiožurnálu mapuje Šapošnikovovy kontakty a mimo jiné i to, zda se stýkal s generálem Averjanovem.

Stejná doba, stejný čas

Národní centrála a BIS zjišťují podle zdrojů Respektu a Radiožurnálu, jestli se Šapošnikov před explozí nemohl s šéfem jednotky 29155 sejít v Řecku a Portugalsku. „Poznatky vyšetřovatelů ukazují, že se setkali osobně. Kromě toho má policie doložené i to, že si psali e-maily,“ uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním. „Oba dva tam byli ve stejné době a naše informace ukazují, že se v zahraničí velmi pravděpodobně i sešli,“ dodal další zdroj redakcí.

Nikolaj Šapošnikov je Rus s českým pasem, bývalý profesionální voják ruské armády, který se v Česku usadil s manželkou v devadesátých letech a začal zde pracovat. Už nějakou dobu spolupracuje s firmou Imex, a to i v současnosti. „Nikolaj Šapošnikov je stále zaměstnancem společnosti na pozici odborného referenta. Podílí se na vyřizování konkrétních obchodů v rámci své odbornosti a znalostí,“ uvedl advokát Imex Group Radek Ondruš.

Radiožurnálu také potvrdil, že se na Šapošnikovovy kontakty již ptala policie. „Tyto otázky samozřejmě v rámci vyšetřování padly. Ale firma o osobních setkáních pana Šapošnikova neměla absolutně žádné informace,“ řekl a vyžádal si otázky e-mailem. V písemné odpovědi na ně už pak možné Šapošnikovovy kontakty s Averjanovem popřel. „Nikolaj Šapošnikov dle svého vyjádření kontakty s gen. Averjanovem popírá a společnost nemá informace svědčící o opaku,“ napsal Ondruš.

Když došlo k výbuchu, byli od sebe Šapošnikov a Averjanov vzdálení několik hodin cesty autem. Šapošnikov byl na Moravě na návštěvě u své dcery, zatímco Averjanov byl podle zjištění kriminalistů ubytován ve slovenských lázních, které jsou od muničních skladů dvě hodiny cesty autem. Šapošnikovovi příbuzní nicméně nevědí nic o tom, že by se tu během svého pobytu setkal s Averjanovem.  Bez ohledu na jejich výpovědi se ale policie domnívá, že poradce Imexu mohl sehrát roli při cestě Čepigy s Miškinem do vrbětického areálu.

Ti se tam původně objednali jako obchodníci se zbraněmi za účelem prohlídky muničního skladu. Zdroje Respektu a Radiožurnálu uvádějí, že k tomu došlo prostřednictvím e-mailové žádosti ze dne 13. října 2014, která byla doplněná fotokopiemi jejich falešných pasů vystavených na jména Ruslan Tabarov a Nikolaj Popa (Tabarovův doklad byl tádžický, Popův moldavský).

Žádost nejdříve doputovala do Imexu bez vyplněného data, kdy má návštěva přijet. Sekretářka Imexu pak týž den fotokopie pasů přeposlala provozovateli celého areálu, ale už s konkrétními daty – na období, kdy k výbuchu došlo. Podle našich zdrojů dospělo policejní vyšetřování k tomu, že datumy měl doplnit – otázkou je jakým způsobem, zda telefonicky, nebo e-mailem – právě Šapošnikov.

Případ se vyšetřuje nejen v Česku, zdejší policie spolupracuje podle informací Respektu a Radiožurnálu s Ukrajinou a Bulharskem, kde také v minulosti vybuchlo několik skladů, i s Američany. Jak již Respekt informoval, Česko po vystoupení vlády navštívili agenti FBI. Novinkou je, že do Prahy volal i ředitel FBI Christopher Asher Wray, telefonát s šéfem české policie Janem Švejdarem proběhl loni 21. června. „Policejní prezident jednal s ředitelem FBI Wryem. Ten vyjádřil podporu české policii a ocenil úsilí, které případu Vrbětice věnovala,“ řekla Respektu a Radiožurnálu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Zástupci Imex Group stejně jako Šapošnikov vylučují, že by byli do výbuchu jakkoliv zapojení. “Co to znamená nějaký agent? Já žádné agenty neznám,“ odmítl Šapošnikov v rozhovoru s Reportéry ČT, kteří ho natočili v zahraničí, podezření na kontakty s ruskou tajnou službou. Kdy bude vyšetřování uzavřeno a jestli bude někdo obviněn a obžalován, policie ani BIS nekomentují. „Stále probíhá intenzivní vyšetřování a shromažďování důkazů ze strany Národní centrály proti organizovanému zločinu a my za BIS k tomu nemáme žádný komentář,“ uvedl mluvčí služby Ladislav Šticha.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].