0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kultura25. 1. 2023

Nezapomeňte na kino a na válku

Pokud by měly být předpovědí vítězů Zlaté globy, jsou favority v kategorii nejlepší film Fabelmanovi a Víly z Inisherinu

Riz Ahmed a Allison Williams oznámili nominace na Oscary 
Autor: REUTERS

Největší komerční hity roku, které divákům připomenou kouzlo chození do kina, a k tomu několik prestižních snímků, jež potvrdí, že se cení „kvalitní umění“. Tak jde číst letošní oscarové nominace v hlavní kategorii nejlepší film, kde se vedle sebe ocitly Top Gun: Maverick nebo Avatar: The Way of Water a tzv. prestižní filmy Víly z Inisherinu, polo-autobiografie Stevena Spielberga Fabelmanovi či vítěz Cannes Trojúhelník smutku.

Někde mezi nimi je pak adaptace románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid ze zákopů první světové války (Netflix), jejíž hlavní zbraní na diváka je zprostředkování neutuchající brutality válečné vřavy. Snímek, který se natáčel v Česku, bodoval i jako nejlepší zahraniční film a má i českou stopu v nominacích: pro maskérku Lindu Eisenhamerovou, zvukaře Viktora Prášila a trikaře Viktora Müllera a Kamila Jafara.

 Zatímco Maverick a Avatar se prosadily jako potřebné memento divácké přitažlivosti hollywoodských filmů v době distribuční nejistoty, Na západní frontě klid s největší pravděpodobností ovlivnila i válka na Ukrajině, která znásobila jeho naléhavost. Německy mluvený snímek například překvapivě dominoval nominacím na britské ceny BAFTA, kde se objevil ve 14 kategoriích (naposledy takto rezonoval v roce 2000 Tygr a drak). V počtu oscarových nominací ale akční ztřeštěná komedie Všechno, všude, najednou, která uspěla jedenáctkrát.

 Rekordní počet nominací pro film scenáristicko-režisérského dua Daniel Kwan a Daniel Scheinert je výsledkem setrvalého hypu a dobře vedené oscarové kampaně. Od svého uvedení v květnu nabíral příběh o postarší, unavené asijské majitelce prádelny, která existuje v různých verzích sama sebe v paralelních vesmírech, kde bojuje se zlem, díky pozitivním kritikám pověst nejvýstřednějšího a nejkreativnějšího filmu roku. Soustředil kolem sebe nadšeneckou energii, kterou následně PR tým přetavil v maximální viditelnost během oscarové kampaně.

 Distributor A24, současný dravý lídr na poli nezávislých snímků, za sebou má veleúspěšnou kampaň k filmu Moonlight. V roce 2017 se mu povedlo dotlačit okrajový snímek o sexuální identitě a dospívání v černošské komunitě v drsných čtvrtích Miami až k Oscarovi za nejlepší film. Možná o žádném jiném snímku se mezi akademiky nemluvilo v poslední době tolik jako právě o Všechno, všude, najednou.

 Představitelka hlavní role Michelle Yeoh už má doma Zlatý globus za herecký výkon. Nyní je nominovaná i na Oscara a distributor se bude snažit v době, která do předávání zbývá, co nejvíce rozehrát fakt, že je první asijskou herečkou nominovanou v dané kategorii. Její největší konkurencí je Cate Blanchett za roli dominantní dirigentky ve filmu Tár, jež dokáže řídit velký orchestr, ale o poznání méně svůj vlastní život. I výkon Blanchett už potvrdil Zlatý globus v dramatické kategorii.

 Pětici nejlepších hereček doplňují Ana de Armas za Marilyn Monroe v Blondýnce, Michelle Williams za roli matky ve Fabelmanových a Andrea Riseborough za roli alkoholičky v nezávislém dramatu s mini rozpočtem a ještě menší odezvou v kinech To Leslie. Právě v ženské herecké kategorii se tak povedl letos možná největší „trik“, když Riseborough k nominaci pomohla na poslední chvíli intenzivní virální kampaň prominentních jmen od Jane Fonda po Jennifer Aniston, které se předháněly v superlativech na její výkon.

 Osvěžující je mužská herecká kategorie. Nominace získali Austin Butler za převtělení do Elvise Presleyho (Elvis, osm nominací včetně nejlepší film nebo kamera), za Velrybu pak Brendan Fraser, kolem kterého se už měsíce splétá příběh o velkém návratu ztraceného hollywoodského syna, a Colin Farrell za roli dobromyslného venkovana v černé komedii Martina McDonagha Víly z Inisherinu (devět nominací včetně nejlepší režie a scénář). Sympatická je nominace „zleva“ pro Billa Nighyho za roli muže, kterému zbývá kvůli rakovině rok života, ve filmu Living, remaku filmu Akiry Kurosawy z roku 1952; britský spisovatel a držitel Nobelovy ceny za literaturu Kazuo Ishiguro je nominovaný za převzatý scénář.

 Největším překvapením je pak nominace pro Paula Mescala za roli depresemi sužovaného otce v nenápadném britském vztahovém dramatu Aftersun. Všichni herci jsou nominovaní poprvé a Akademie jim tak dala přednost před zvučnějšími jmény jako Brad Pitt (Babylon) nebo Tom Cruise (Top Gun: Maverick), které byly ve hře. Aftersun nedoprovázela žádná velká kampaň. Reputace empatického křehkého filmu o vzpomínkách a vztahu otce a dcery rostla v ústraní. Snímek se stal se tajným miláčkem cinefilů a kritiků, kteří ho opakovaně vyzdvihli ve svých hlasováních.

 Pokud by měly být ukazatelem vítězů Zlaté globy, jsou favority v kategorii nejlepší film Fabelmanovi o cestě a lásce Stevena Spielberga k filmu a o filmové magii ocenění za nejlepší drama, a Víly z Inisherinu oceněné v kategorii komedie nebo muzikál. O Oscarech hlasuje téměř devět a půl tisíce členů Americké filmové a televizní akademie. Ceny budou vyhlášeny 12. března. Moderovat je bude Jimmy Kimmel a jako každý rok za uplynulé dvě dekády producenti večera hledají cesty, jak k tradiční ceremonii přitáhnout co nejvíce diváků, jejichž zájem o dlouhé předávání dlouhodobě klesá.

 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].