0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Neklid23. 10. 2014

Muž, který zabíjel

Kanada se vzpamatovává z dalšího teroristického útoku

Dvaatřicetiletý kanadský občan Michael Zehaf-Bibeau ve středu v Kanadě zastřelil jednoho vojáka, poté vběhl do budovy parlamentu a v jednu chvíli se mu podařilo ohrozit bezpečnost poslanců a kanadského premiéra. Jeho přesný záměr není znám; spekuluje se, že útok mohl být plánován právě na chvíli, kdy v parlamentu pravidelně zasedají zástupci všech stran, podle některých zdrojů se právě včera měla dokonce konat schůzka kanadského premiéra s čerstvou držitelkou Nobelovy ceny za mír Malalaj Júsufzaiovou. 

Útočník už své činy nevysvětlí, byl zastřelen jedním z členů ceremoniální ochranky. Stejně tak zatím není jasné, zda to byl “osamělý vlk” radikalizovaný diskuzemi na internetových fórech a četbou, nebo šlo o organizovaný útok řízený radikálními islamisty ze zahraničí. Způsob provedení - individuální střelba relativně bez rozsáhlých následků - svědčí pro první variantu, ale existují náznaky, jež by mohly vézt k druhému závěru. Organizace Islámský stát (IS) měla k dispozici poměrně rychle fotografii útočníka. V každém případě na závěr je ještě brzo.

↓ INZERCE

Kusé informace

O tom, že se útok na kanadský parlament odehrál v kontextu radikálního islámu, ale pochybnosti mít nelze. Útočník byl svými postoji znám, kanadské úřady ho kvůli tomu označily za “rizikového” a odmítly mu vydat cestovní doklady. Je možné, že právě tím usměrnili jeho rozhodnutí zaútočit na domácí půdě: Michael Zehaf-Bibeau podle svých známých toužil studovat islám v Libyi a chystal se k odjezdu. Bez pasu, jejž mu zadržovaly kanadské úřady, to však nešlo.

Informace o něm jsou však zatím kusé. Syn libyjského otce a kanadské matky (rodiče se rozvedli v roce 1999) se potuloval po Kanadě jako manuální dělník a žil velmi chudě. Jeho otec podle ne zcela potvrzených informací bojoval v Libyi během povstání proti Muammaru Kaddáfímu. Sám Michael Zehaf-Bibeau měl problémy se zákonem, svědomím a podle všeho i psychickou rovnováhou.

Útok v Kanadě Autor: Globe Media / Reuters

V jednom případě byl zatčen přímo v mešitě poté, co se během motliteb telefonicky sám udal policii v souvislosti s přepadením, jež spáchal před delším časem. Psycholog citovaný serverem Daily Beast případ popisoval jako bizarní. O podivných stránkách osobnosti útočníka hovoří i další známí – o jeho posedlosti ďáblem a přítomností zla ve světě, o výzvách následovat víru a ponořit se hluboko do jejího objetí.

Dění na mezinárodní scéně může být pro odhodlané osamělé útočníky vzdálenou inspirací. Mohou se inspirovat i navzájem. Mohou být “spuštěni” na dálku, když se dokáží s nadnárodní ideologií identifikovat a ztotožní se i s taktickými cíli jejích představitelů. 

Za svou věc

Mluvčí IS vydal minulý měsíc prohlášení šířené po internetu, které k individuálním vraždám občanů západních zemí přímo vyzývá. “Pokud můžete zabít nevěřícího Američana nebo Evropana - zvláště odporného a špinavého Francouze - nebo Australana či Kanaďana nebo jiného bezvěrce mezi bezvěrci vedoucími válku včetně občanů zemí, jež vstoupili do koalice proti Islámskému státu, spolehněte se na Alláha a zabijte je jakýmkoliv způsobem to bude možné.”

Kanaďané čelí tento týden již druhému velmi podobnému útoku. V pondělí jiný útočník najel autem na parkovišti do dvou uniformovaných vojáků a jednoho zabil (posléze byl rovněž zastřelen). Situace jsou si podobné, sami Kanaďané se v tuto chvíli kloní spíše k interpretaci, že útočníci své akce nekoordinovali. Podobně jako další země západní koalice čelí situaci, kdy jejich vlastní občané odcházejí bojovat do války za vznik radikálního islámského státu. Podle šéfa kanadské rozvědky jich je asi 130 a úřady se snaží jejich množství redukovat právě tím, že vytipovávají jedince, kteří nemají možnost získat cestovní doklady. Michael Zehaf-Bibeau byl jedním z nich.

Po podobných útocích bude následovat zpřísnění bezpečnostních opatření a volání po větších pravomocích úřadů v boji proti teorismu. Zároveň je jisté, že útokům odhodlaných jedinců ochotných položit za “svou věc” život jednoduše zcela zabránit nelze. Kanaďané nepatří k zemím, které by se daly rizikem zviklat, jak je o tom zčerstva ubezpečil i kanadský premiér Stephen Harper. My ostatní bychom měli být psychicky připravení na to, že podobné tragédie se budou opakovat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].