0:00
0:00
3. 9. 20244 minuty

Jsme hrozně mladí na to, abychom umírali

Playlist: Videoart umělkyně Naomi Rincón-Gallardo – Výstava umělce Tavarese Strachana

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Dnešní Playlist bude věnován dvěma výstavám s výraznými hudebními vlivy, na které bych vás samozřejmě rád pozval, kdyby ovšem v neděli neskončily. Takže je trochu smůla, že mluvím o něčem, co už vidět nemůžete, ale snad mi to odpustíte. Sám jsem je v londýnské Hayward Gallery stihl na poslední chvíli a chtěl bych se o to podělit. Obě se věnují tématu dekolonializace, obě se vzpouzejí západocentrickému pojetí dějin a obě pracují s výraznými hudebními prvky.

Dvacetiminutové video mexické umělkyně Naomi Rincón-Gallardo nazvané Sonnet of Vermin (Sonet havěti) sleduje skupinku zvířat – netopýra, štíra, hada i sbor žab, které mají svou roli ve středoamerických mýtech – na pouti dystopickou krajinou mexického jihu. Konkrétně státem Oaxaca, odkud Rincón-Gallardo pochází.

Zmíněná zvířata se mezi sebou dorozumívají vysílačkami a rozladěnými rozhlasovými přijímači (což je přímý odkaz na způsob komunikace zdejších aktivistů). Každá z těch bájných havětí se přitom vyjadřuje zpěvem. Každá má nějakou svoji píseň, a i když zní nejprve pohádkově, záhy do nich vstupují reálie současného Mexika. Na přetřes přijde jak násilí spojené s obchodem s drogami, tak devastace životního prostředí. Sbor žabiček představovaný dětmi zpívá o tom, jak si vytvořil rezistenci na všechny toxické látky ve vodě, a žádá si další dávku své jedovaté pochoutky.

↓ INZERCE

Rincón-Gallardo tu je autorkou nejen vizuální stránky a kostýmů, ale také pro předloňský Sonnet of Vermin složila všechny písňové texty. Využívá punkovou DIY estetiku pro dílo, které je na jednu stranu poťouchle hravé, ale na stranu druhou sofistikované. Vrací se k mýtům předcházejícím koloniální časy a jejich prostřednictvím vypráví příběh současného Mexika, které je násilné, rozpadá se a průběhu toho ničí přírodu i lidské životy. V posledních větách a posledních záběrech videa pak skrze vysílačku promlouvá hlas nové generace, který se dožaduje pozornosti a chce změnu: „Někteří lidé si myslí, že jsme hrozně mladí na to, abychom měli ponětí. Měli by ale vědět, že jsme hrozně mladí na to, abychom umírali.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc