0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Rozhovory26. 2. 2022

Člověk v tísni: Humanitární pomoc obnovíme, jakmile se situace stabilizuje

S mediálním koordinátorem Člověka v tísni pro Ukrajinu Petrem Štefanem o tom, jak probíhá organizace pomoci v této zemi i na jejích hranicích

Polsko-ukrajinská hranice
Autor: Milan Jaroš

„Aktuálně je vybráno 175 milionů korun a číslo roste velmi rychle v řádech milionů,“ popisuje mediální koordinátor humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan, kolika penězi zatím přispěli dárci do sbírky SOS Ukrajina. Zástupci organizace v Praze jsou v intenzivním spojení se týmem na Ukrajině, který se v sobotu dostal z Kyjeva do Lvova a snaží se zde založit kancelář, odkud bude moci obnovit humanitární činnost. „Všechno teď záleží na bezpečnostní situaci - na tom, jak se bude vyvíjet ve Lvově i na západní Ukrajině,“ říká Štefan. Podle informací OSN je válečným konfliktem na Ukrajině zasaženo osmnáct milionů lidí a 7,5 milionu jich muselo opustit své domovy. „Na tyto lidi se budeme soustředit, ať už na Ukrajině nebo v sousedních zemích,“ dodává koordinátor.

Jste v pražském centru organizace Člověk v tísni, odkud váš tým koordinuje pomoc na Ukrajinu. Jaká je situace?

Celý koordinační tým - lidé vyjíždějící do terénu, věnující se logistice, manažeři – je neustále v kontaktu s našimi lidmi na Ukrajině. Náš hlavní tým na Ukrajině se přesunul z Kyjeva do Lvova a tam se snaží založit kancelář, a pak se bude snažit pomoc organizovat. To je aktuálně největší posun. Zároveň jsme v pátek vyslali tři týmy k hranicím: jeden do Rumunska, jeden na Slovensko a jeden do Moldavska. Do Rumunska a Moldavska vyrazilo dohromady pět lidí, na Slovensko dva; ti dorazili v sobotu ráno. Zjišťují zde situaci uprchlíků překračujících hranici, jejich potřeby a to, jak můžeme pomoct. Současně se na situaci díváme i z ukrajinské strany, kde lidi čekají, až budou moci přejít. Víme, že velká poptávka pomoci je na ukrajinsko-polské hranici, kde lidé dlouho čekají na přechod, a přichází jich tam hodně - takže zvažujeme, že bychom zahájili pomoc i tam.

Po čem je na místě aktuálně největší poptávka?

To vám zatím nemohu říct konkrétně, protože zatím je akce na začátku. Ale zajistíme, co bude potřeba - ať už potraviny, vodu nebo finanční příspěvek na to, co si daná rodina nestačila vzít.

Pomáhají vaši lidé i s koordinací dalších dobrovolnických aktivit?

Ano, nyní je to spíše o koordinaci a propojení s místními iniciativami, protože spousta lidí už dobrovolnicky něco dělá. Takže jde o to zmapovat, co dělají ostatní, a jak bychom mohli přispět my. Zjišťujeme, jestli potřebují finance, aby jejich pomoc mohla být větší, nebo zda od nás potřebují pomoct s koordinací svých aktivit i finančními prostředky, které jim můžeme poskytnout. To jsou všechno záležitosti, které aktuálně řešíme na hranicích tří zmíněných zemí. Koordinace v tuto chvíli bude klíčová, stejně tak finanční prostředky - a nebudeme váhat k těmto účelům okamžitě použít prostředky z naší sbírky SOS Ukrajina. Aktuálně je vybráno 175 milionů korun a číslo narůstá velmi rychle v řádech milionů korun.

O kolik vašich lidí se jedná ve Lvově?

Na Ukrajině máme celkem 110 lidí a z Kyjeva do Lvova se jich společně s rodinami přesouvala asi dvacítka. A pokud jim to bezpečnostní situace umožní, založí tam kancelář a budou pracovat odsud, to bude náš hlavní cíl, o který se o víkendu budeme snažit. Nebude to snadné, protože všechna místa jsou obsazená, ale budeme se to snažit zvládnout. Všechno teď opravdu záleží na bezpečnostní situaci a na tom, jak se bude vyvíjet i ve Lvově i na západní Ukrajině.

Humanitární pomoc jste museli přerušit právě kvůli přesunu týmu.

To je jeden důvod. A další velmi důležitý je, že situace, kdy se přesouvají desetitisíce lidí tam a zpátky - a přesouvají se i místa bojů - není momentem, kdy se humanitární pomoc poskytuje. V takové zmatené situaci ji není možné poskytovat efektivně. Jakmile se situace alespoň trochu stabilizuje, tak humanitární pomoc obnovíme; v tuto chvíli je to složité.

V pátek jste zmiňoval, že spíše než materiální pomoc je lepší přijímat finance a teprve pak potřebný materiál pořizovat. Platí to?

To platí, ale od vím rána, že materiální pomoc bude. Pro nás má smysl ve chvíli, kdy nám je její poskytovatel/dárce schopen zaručit, že je to něco, co je na Ukrajině potřeba a případně může nabídnout její dopravu; vědí, jak ji doručit. Může jít třeba o přepravní společnost, která řekne - my vám zdarma převezeme tolik a tolik materiálu. Takže v určitých případech materiální pomoc smysl dává a pravděpodobně ji brzy budeme organizovat.

A co bude tady nejvíce potřeba?

Určitě potraviny. Obecně jsou v těchto krizích zprvu nejdůležitější potraviny nebo finanční prostředky, aby si lidé koupili, co sami nejvíc potřebují, pokud je trh funkční. Pro lidi na útěku jsou pak určitě důležité karimatky a spacáky, které mohou použít třeba na přespání v tělocvičně. To jsou věci, které aktuálně dávají smysl.

Co bude nejdůležitější pro uprchlíky překračující hranice?

Jak jsem říkal, máme teď dvě priority. Musíme co nejdříve začít pracovat na Ukrajině a v první fázi půjde o pomoc lidem, kteří jsou na útěku. Je jich obrovské množství, dostali jsme informaci od OSN, že v současnosti je konfliktem na Ukrajině zasaženo osmnáct milionů lidí, z toho 7,5 milionu muselo opustit domovy a pohybují se po Ukrajině nebo utíkají do sousedních států. Z toho vyplývá, že naší prioritou jsou lidé, kteří museli utéct, na ty se budeme soustředit, ať už na Ukrajině nebo v sousedních zemích.

Jak může nejlíp pomoci jednotlivec z Česka?

Nejsem ten, který by komukoliv říkal, jak pomáhat. Každý si určitě najde svůj způsob, ale za Člověka v tísni mohu říct, že finanční prostředky jsou ta nejlepší věc - příspěvek do sbírky SOS Ukrajina nám opravdu pomůže, abychom pomáhali efektivně. A stejně jako při jiných krizí, u kterých jsme byli, můžeme i tady garantovat, že se dané prostředky dostanou k lidem, kteří je potřebují nejvíc, protože to děláme dlouho a profesionálně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].