0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Sousedé6. 6. 2011

Rozhlas na papíře

Astronaut

Je dobrým zvykem, že zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu po svém návratu vydají o zemi, kde strávili několik let, knihu. Zpravodaj z Francie Jan Šmíd nás tak pravidelně zásoboval obrázky z Bretagne, Burgundska, z Provence nebo z Paříže a před pěti lety jsme dostali do rukou například knihu bývalého korespondenta v Německu Davida Štáhlavského s titulem Německo mezi řády. Rozhlas žije okamžikem, i když se to v době elektronických médií a podcastů mění, je pochopitelné, že se rozhlasáci snaží zvuk zachytit a své zážitky zúročit natrvalo. Na trh se tak před několika týdny dostala také kniha dnes už bývalého zpravodaje v Německu Jiřího Hoška.

Kniha Německo v přímém přenosu je určitě povedeným zpravodajským pohledem na současné Německo a zaslouží si pozornost všech, kdo by se rádi o svých sousedech dozvěděli více. Autor shrnul své pětileté zkušenosti a přináší nám například takové perličky jako rozhovor s bývalým tělesným strážcem Adolfa Hitlera, příběh muslimky, kterou její rodina zatratila kvůli jejímu prozápadnímu stylu života, životní příběh mladého nácka nebo detailně vysvětluje německé fotbalové šílenství. Jenže ty se bohužel mohou ztratit mezi kapitolami o aktuálním politickém dění, které knize dominují. To jí ale zároveň ubírá na aktualitě, protože třeba podrobný profil současné kancléřky Angely Merkelové za několik let už nebude čtenáře zajímat a kniha se tak zbytečně stane zastaralou.

↓ INZERCE

U každého autora je logicky vidět jeho rukopis – k jednomu z největších koníčků Jiřího Hoška patří sport, historie a druhá světová válka, asi nejčastěji fotografovaným a popisovaným předmětem Davida Šťáhlavského jsou naopak automobily. Jenže kniha Davida Štáhlavského mimochodem připomíná spíš lepšího turistického průvodce než popis moderní německé společnosti. Kniha Jiřího Hoška je určitě o několik mnoho řádů lepší, nicméně chybí pohled na každodenní život Němců jako například jejich způsob trávení volného času, výchova dětí nebo role televizní obrazovky během nedělních večerů – tedy právě ty věci, kterými může být německá společnost pro nás tak inspirativní.

Jiří Hošek byl v poslední době jednoznačně nejlepším korespondentem Českého rozhlasu z Německa a troufám si říct, že pro všechny nástupce bude velká výzva jeho rozhled, nápaditost, precizní práci a pestrý hlasový projev překonat. Proto doufám, že neodloží mikrofon do šuplíku a nebude se věnovat už jen psaní.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].