0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Politika12. 6. 2017

Potřebujeme nový plán

Se sociologem Danielem Prokopem o tom, jak se mění česká společnost, zmatku na politické scéně a nových příbězích

, ,
foto: Milan Jaroš
Danielem Prokop
Autor: Milan Jaroš

Jak se česká společnost mění ve 21. století?

Politicky zajímavý trend je, že o něco přibylo lidí v předdůchodovém a raném důchodovém věku, kteří jsou kritičtí k polistopadovému vývoji. Jde o generaci, která revoluci zažila na začátku svého produktivního života a později, dnes jim je mezi padesáti a šedesáti devíti lety. Často jsou otrávení z korupce, vymahatelnosti práva a ekonomiky, ale nejsou už tak levicoví jako padesátníci a šedesátníci před deseti patnácti lety. Mají tak tendenci volit strany jako ANO. Častěji důvěřují populistickým politikům – například Andreji Babišovi, který tvrdí, že porevoluční politický systém je prohnilý a on ho vyčistí, a Miloši Zemanovi, který se zase vymezuje proti porevolučním kulturním elitám.

↓ INZERCESmetanova Litomyšl

O jak velké skupině se bavíme?

Lidé, kteří důvěřují Babišovi i Zemanovi a nadprůměrně často sdílejí tyto názory, tvoří třetinu populace.

Je to podobná kritika, jakou vidíme i na Západě, kde je nástup populistických politiků jedním z klíčových rysů dnešní doby?

Všichni noví populisté mají společné vytváření distance mezi „dobrým lidem“ a zkaženými institucemi či elitami, které lidu škodí. My ale máme jiná témata. U nás se třeba otázka imigrace, jakkoli to v jednu chvíli bylo velké téma, nikdy nedostala mezi klíčové volební motivace. U nás je hlavním tématem kvalita státní správy, vymahatelnost práva a ekonomika. Asi i proto se témata…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc