0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost18. 9. 2017

Štvanice na Hanušu

Drama muže, který vytáhl do boje s českým státem

Policie měla informace. (Fehim Hanuša ukazuje jizvy po zraněních, které při prvním střetu s muži zákona utrpěl.)
Autor: ČTK

Je prosinec 2000 a u Vrchního soudu v Praze se začíná řešit mimořádný trest: doživotí. Podle představ žalobce by jej měli dostat dva muži obžalovaní z vraždy policisty. Odvolací proces s Fehimem Hanušou (46) a jeho synem Fatmirem (22) bude nepochybně dramatický. Když před třemi měsíci stáli za zmíněný zločin před plzeňským soudem, chodila státní zástupkyně na jednání jen s ozbrojenou ochrankou. Obraz krvelačných zločinců, před kterými je třeba mít se na pozoru i ve chvíli, kdy mají na rukou želízka, je ale v případě otce a syna Hanušových nutné vnímat s opatrností.

Zůstaneme tady

Jugoslávec Fehim Hanuša přišel ze Srbska do Čech před devíti lety. Coby kosovský Albánec a muslim se necítil v Miloševićově impériu nijak zvlášť dobře a nevedlo se mu ani v práci: zhoršující se ekonomická situace fatálně zasáhla i jeho firmu na výrobu a prodej džínů. Když pak Hanušovi v roce 1990 zemřela manželka, nijak zvlášť se nerozmýšlel. Se dvěma nedospělými syny na krku se rozhodl zkusit štěstí ve Spolkové republice Německo. Ještě předtím ale odjel do Československa navštívit svou sestru, která emigrovala před ním. Z odbočky se nakonec stala hlavní cesta: v roce 1991 se muslimský běženec seznámil s Češkou Sylvií Kešelovou a s její pomocí založil v Plzni firmu Fatmir. O rok později už spolu čekali dítě.

Hanuša koupil pozemek ve vesnici Chlustina na Berounsku a chystal se začít stavět dům. Všechno nasvědčovalo tomu, že se chce v Čechách usadit natrvalo. A v novém domově měl velké…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc