Propojit všechno
S Denisou Kera o kutilství 21. století, kráse elektrických spojů a cestě zpět k Platonovi
Vyrábí vibrující a světélkující lízátka, „loví“ divoké laktobacily a dělá z nich jogurty, leptá elektrické spoje do tvaru děl starých mistrů. Ve svých akademických pracích spojuje filozofická témata a moderní technologie a bojuje proti myšlence, že práce se dělí na manuální a intelektuální. Filozofka, designérka, badatelka a „makerka“ Denisa Kera se po osmi letech života v Asii vrátila do Evropy a v Praze připravuje první festival kutilů jedenadvacátého století. Říká se mu Maker Faire – čeština zatím nenašla výstižný ekvivalent – a ve světě je to zavedená akce, kde se potkávají lidé, pro které je kutění všeho druhu zábavou, s vizionáři, kteří mají potenciál proměnit ekonomiku.
Chtěla jsem se vás zeptat, co zrovna kutíte. Ale není to přesné, protože slovo „maker“ neznamená kutil. Jak se vás mám správně zeptat česky?
Tohle mě právě zrovna teď trápí. Jak slovo „maker“ výstižně přeložit do češtiny. Výrazy jako kutění, domácí práce nebo „bastlení“, což je další nepříliš český výraz padající v souvislosti s elektronikou, plně nevystihuje, co všechno hnutí makerů zahrnuje. Takhle dnes označujeme lidi, kteří chtějí něco dělat rukama – ať už jde o elektroniku, zahradničení nebo vaření. Nicméně alespoň pro setkání makerů už jsme český ekvivalent našli a říkáme mu jarmark.
V čem se váš maker liší od kutila, který si postaví skleník ze zavařovaček?
U makerů lze najít všechny možné motivace a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu