0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Cesta, na které už jsme

I když kniha Cormaca McCartyho Cesta byla již mnohokrát recenzována, nemohu svou účast v této rubrice, jejímž úkolem je doporučovat knihy ke čtení, začít žádným jiným titulem.

Astronaut
 
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Když před nákupním střediskem strkám minci do štěrbiny v mechanismu nákupního vozíku, často mnou proběhne lehké zamrazení a předstíraná mnohost výběru rafinovaně nasvětleného zboží v regálech tuhle úzkost jen prohloubí. Přivřu oči, a najednou to tu vidím všechno vydrancované do poslední konzervy, a najednou není kam s tím vozíkem jet. Tohle se mnou udělala McCartyhoCesta.

↓ INZERCESmetanova Litomyšl

Je to útlá kniha, která by se dala přečíst za par hodin, ale nedá se. Mnohost stran nahrazuje intenzita textu, která je občas na samé hranici bolesti. Muž a syn jdou po silnici šedým světem sežehnutým neznámou katastrofou. Jaderná válka? Globální přírodní katastrofa? Nevíme a ani se to nedovíme. Protože ani oni to nevědí? Jdou po silnici a všechen svůj hmotný kapitál k přežití tlačí před sebou v nákupním vozíku a netuší, co změnilo jejich svět v „údolí stínu smrti“. Tak jako my, když tlačíme naše vozíky v dosud plných obchodech, netušíme do jakého údolí se právě teď sune náš svět. Optimistické žvásty o věčném ekonomickém růstu setře ekonomická deprese, k níž jsme se sunuli zřejmě už desítky let a nevěděli jsme o tom, až to vybuchlo.

Podobně rodina z MacCartyho Cesty, žena, muž a syn, se o své apokalyptické situaci dozvěděli, až se z nebe začal sypat popel, až všechno přestalo fungovat, až se lidská společnost ponechaná sobě napospas bez politiky, bez státu, bez zásobování, bez policie změnila v drancující tlupy bojující o jídlo, o benzín, a nakonec … (nebudu to dopovídat těm, kteří to nečetli). Žena, která se románě objevuje pouze ve vzpomínkách, nechce v tomto světě žít, a rozhodne se pro dobrovolný odchod z pekla. Muž a syn vyrazí na cestu na jih. Naděje na přežití je mizivá. Ale mají směr. To je jediné co mají.

Víra se znovu rodí z prosté logiky. Z toho, co by mohlo ještě být dobré, co ještě můžeme udělat, nebo nedělat, abychom zůstali lidmi. V rozhovorech otce a syna, které místy nabývají formy jakýchsi drsných básní v té nejprozajičtější próze, se vede boj o samotnou podstatu této víry. Žádné modlení, žádné přimykání se k metafyzickým systémům nebo nadpřirozeným bytostem, jen prosté rozlišení dobrého od zlého, a tím dobrým může být i zabití v obraně, i vlastní smrt.

McCarthy našel v této relativistické době způsob, jak opět oslovit kategorie dobrého a zlého, víry a marnosti. Jako by anticipoval, že se blíží časy, v nichž dnešní konzum a postmoderní rozjívenost vyjeví svou skutečnou podstatu, prázdno po člověku.

Jan Balabán (1961) dosud vydal osm prozaických knih a jednu rozhlasovou a jednu divadelní hru. Jeho sbírka povídek "Možná že odcházíme" získala cenu Magnesia litera v roce 2005.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].