0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost10. 3. 2020

Jobova kulturní zvěst. Koronavirus ruší festivaly, koncerty i přednášky po celém Česku

Zákaz platí pro akce nad 100 lidí. Od středy se zavřou také základní, střední i vysoké školy

,
Adam Kment, Vojtěch Kočárník
Labutí jezero; ilustrační foto
Autor: Patrik Borecky

Cestovatel, spisovatel a performer Ladislav Zibura v úterý dopoledne seděl se sbaleným kufrem v kavárně v centru Prahy a chystal se nasednout na vlak do Děčína, kde měl večer před vyprodaným sálem vyprávět o svých cestách autostopem po Evropě. Pak si ale na internetu přečetl zprávu o nových vládních nařízeních ohledně koronaviru a jeho plány se rázem změnily.

Ministerstvo zdravotnictví totiž na ranní tiskové konferenci oznámilo, že až do odvolání zakazuje pořádání všech kulturních, sportovních, společenských a dalších akcí, kde se sejde víc než sto lidí. Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Nařízení platí od úterních 18 hodin. Zároveň Bezpečnostní rada státu rozhodla od středy zrušit kvůli koronaviru výuku na základních, středních i vysokých školách. V zákazu nejde jen o kulturní a sportovní akce (hokej i fotbal omezí kapacitu na 100 diváků). Milion chvilek ruší například úterní shromáždění v Pardubicích. Rozhodnutí o zastavení akcí nad 100 lidí přijalo i Rakousko, naopak Bavorsko ruší jen akce nad 1000 lidí.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1615024388651716&set=a.491854884302011&type=3

Do kulturních nařízení spadá i Ziburova cestovatelská přednáška v děčínském Kině Sněžník pro tři sta lidí. Zibura se vystoupení rozhodl zrušit - stejně jako další přednášky. Do konce března jich má v plánu patnáct. „Je to pro mě Jobova zvěst, tohle období je pro mě vrchol sezony. Měl jsem na programu vyprodané velké sály v pražské Lucerně nebo v brněnském Semilassu. Lidé mi teď píšou maily, zprávy přes Facebook, telefonují a ptají se, jestli bude přednáška. Do konce března máme prodaných pět tisíc vstupenek,“ říká Zibura. Cestovatel se bude pokoušet řešit situaci přesunem přednášek na jiný termín, případně vrácením vstupného. „Ale to rozhodnutí respektuji, přijali ho odborníci, tak se podle něj musíme zachovat,“ dodává.

Podobnou situaci teď řeší stovky divadel, kin, sportovních hal nebo koncertních sálů po celém Česku. Za porušení zákazu hrozí pořadateli pokuta až tři miliony korun, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví. Někteří tak zavírají provoz na neurčito, jiní omezují kapacitu, aby novým předpisům vyhověli. Většina se ale čerstvou novinku teprve dozvěděla a řeší, jak se zachovat.

V Česku nyní například probíhá festival dokumentárních filmů Jeden svět, jehož hlavní, pražská část je teď v polovině, v příštích týdnech se festival přesune do regionů. Mluvčí festivalu Gabriela Gálová nejprve oznámila, že filmové projekce v malých sálech proběhnou beze změny. Většina pražských promítání se ale koná ve velkých sálech kin, jako je Lucerna, Světozor nebo Oko. „Je možné, že zdvojíme představení a do sálu pustíme najednou jen sto lidí,“ řekla Gálová Respektu. Pak ale přišlo oznámení, že Jeden svět se přerušuje.

Brněnské kino Lucerna, které oznámilo, že snižuje kapacitu sálu na 99 míst. „Vzhledem k ohlášení ministerstva zdravotnictví, které zakázalo všechny společenské akce nad 100 osob, včetně filmových představení - zmenšujeme kapacitu sálu na 99 míst. Možnost zakoupení vstupenek bude omezena systémem a do sálu tedy nebude vpuštěno více jak 100 lidí,“ napsalo kino na Facebooku. Svá kina uzavírá do odvolání společnost CineStar, která v zemi provozuje 13 poboček. „Za daných okolností je společnost přesvědčena, že pouhým omezením počtu osob v uzavřeném prostoru nebude dosažen požadovaný účinek,“ stojí v oficiálním vyjádření společnosti na Facebooku.

Obdobná opatření přijímá i kino Scala, které spadá pod Masarykovu univerzitu. Na filmové projekce zde bude puštěna první stovka diváků, zbylým zájemcům se vrátí vstupné. Přednášky, besedy a jiný mimofilmový program budou buďto přesunuty, nebo zrušeny. Kvůli nařízením vlády se kompletně ruší nadcházející festival Febiofest, sdělila mluvčí festivalu Gabriela Vágner. Odkládají se premiéry některých filmů, naopak síť Cinema City provoz zatím nemění.

Prostory pražského Rudolfina zůstanou přístupné a výstavy budou v gesci jednotlivých pořadatelů a kurátorů,  naopak se zavírají všechny instituce spadající pod ministerstvo kultury. Pražská filharmonie ode úterý ruší všechny koncerty s výjimkou dvou komorních. Ceny Czech Grand Design kvůli koronaviru mění termín z původně plánovaného 24. března. Přestávají hrát Národní divadlo, Divadlo v Dlouhé nebo Činoherní klub, Městská divadla pražská zatím zrušila úterní představení.

Předávání Cen divadelní kritiky, které se bude konat 16. března v divadle Komedie, se uskuteční bez diváků. Pořadatelé udílení knižních cen Magnesia Litera počítají, že finále letošního ročníku 7. dubna se na Nové scéně uskuteční, ale případně též bez publika. Pořadatelé červnového festivalu Metronome Prague vzhledem k termínu pokračují v plánování a přípravách. Pražský klub Meet Factory ruší koncerty, ale divadelní představení, která mají kapacitu jen padesát lidí, budou pokračovat.

Zatímco Ladislav Zibura rozhodnutí vlády respektuje, šéf pražského Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský na Facebooku na vládu Andreje Babiše zaútočil. Podle něho je to opatření „cílená likvidace“. „O kompenzaci milionových ztrát ani slovo. Evidentně kompenzovány nebudou. Možná někomu ANO. Jak jsme v kraji už celé roky zvyklí. Náklady na provoz divadla (cca dva miliony měsíčně) jedou dál. Do Agrofertu mohou lidé chodit pracovat? Tam nákaza nehrozí? Dvě stě poslanců může chodit pracovat? Budou se zavírat hranice? Banda z Hradu, co jezdí i přes virus do Číny a po návratu se prochází po Praze, po hospodách a v centru města, to je v pořádku? Zákaz demonstrací? Stanné právo: pod hrozbou tří milionů pokuty! SOS,“ napsal na Facebooku. Podobně se vyjádřil Rosťa Novák za Cirk La Putyka.

Pravdou je, že není jasné, zda a kdo pořadatelům akcí, kteří často už zaplatili interpretům, uhradí ušlý zisk. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček v pondělí večer řekl, že stát bude poskytovat bezúročné půjčky až do výše 15 milionů. O případné kompenzaci pro pořadatele kulturních akcí se jedná na ministerstvu financí. „V tento okamžik mohu potvrdit, že probíhají intenzivní jednání. Výsledky zveřejníme v řádu dnů,“ řekl Respektu mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

https://www.facebook.com/rosta.novak.75/posts/10158034823089500


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].