0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Stalo se28. 6. 2007

Europoslanci proti mučení opic

Každý rok je v zemích Evropské unie utýráno deset tisíc biologicky nejbližších příbuzných člověka. Opice, jejichž „schopnost trpět“ je podle zoologů srovnatelná s lidskou, se používají k lékařským výzkumům, ale také k testům látek, z nichž se později vyrábí kosmetika. Primáti končí svůj život většinou v krutých bolestech, přičemž výsledky testů použitelné k léčení lidských nemocí jsou podle kritiků minimální.

Astronaut

Každý rok je v zemích Evropské unie utýráno deset tisíc biologicky nejbližších příbuzných člověka. Opice, jejichž „schopnost trpět“ je podle zoologů srovnatelná s lidskou, se používají k lékařským výzkumům, ale také k testům látek, z nichž se později vyrábí kosmetika. Primáti končí svůj život většinou v krutých bolestech, přičemž výsledky testů použitelné k léčení lidských nemocí jsou podle kritiků minimální.

V EU se už více let diskutuje o zákazu pokusů na opicích a jeho zastánci věří, že brzy získají oporu v evropské legislativě. V nejbližších měsících se má totiž na půdě Evropského parlamentu projednávat směrnice, jež by měla pravidla testování na zvířatech zpřísnit. Někteří europoslanci se přitom budou snažit prosadit úplný zákaz pokusů na primátech.

↓ INZERCE

Asi desítka z nich se včera v Bruselu zúčastnila akce „osvobození opic“. Politici z Belgie, Itálie, Británie a dalších západoevropských zemí před budovou Evropského parlamentu vypouštěli z klecí dobrovolníky oblečené do „opičích“ kostýmů. Akci pořádala Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), jejímž členem je i česká organizace Svoboda zvířat.

„V Česku se používá asi padesát opic ročně k výzkumu rakoviny,“ říká účastnice protestů Barbora Večlová ze Svobody zvířat. Její neziskovka vyzvala k účasti na demonstraci všechny české europoslance, ale žádný z nich nepřišel. „Odpovědělo jen pět z nich, například Zuzana Roithová, že problém je zajímá, ale prý nemají čas,“ říká Barbora Večlová. Na druhou stranu české zákony jsou podle Večlové k pokusům na zvířatech jedny z nejpřísnějších v Evropě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].