0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Stalo se5. 7. 2007

První dobrý krok ministryně Parkanové

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) zrušila v krátké době za sebou už druhou významnou armádní zakázku. Poprvé v polovině června odmítla podepsat smlouvu na telekomunikační služby za osm set milionů korun s několika soukromými firmami, které vybrali její úředníci. A tento týden si stejný krok zopakovala, když zastavila soutěž na uniformy a další armádní výstroj za více než dvě a půl miliardy korun.

Astronaut

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) zrušila v krátké době za sebou už druhou významnou armádní zakázku. Poprvé v polovině června odmítla podepsat smlouvu na telekomunikační služby za osm set milionů korun s několika soukromými firmami, které vybrali její úředníci. A tento týden si stejný krok zopakovala, když zastavila soutěž na uniformy a další armádní výstroj za více než dvě a půl miliardy korun.

Důvod? Na obě zakázky úředníci ministerstva obrany nevyhlásili řádná výběrová řízení a lukrativní obchod přidělili za zcela neprůhledných podmínek. V jednom případě se do soutěže mohl přihlásit jen omezený a dopředu vytipovaný počet zájemců, ve druhém úředníci použili klasický trik: aby nemuseli na přidělení zakázky vypisovat výběrové řízení a mohli ji odklepnout spřátelené firmě, odvolali se na „ochranu státních a bezpečnostních zájmů“, což jim umožňuje tender nevypsat.

↓ INZERCE

„V rezortu se rozšířilo zadávání zakázek mimo standardní režim zákona o veřejných zakázkách, protože je to pohodlné,“komentovala Vlasta Parkanová své rozhodnutí na webových stránkách ministerstva obrany. „Rozhodně to ale není transparentní a výhodné pro stát. Nejlepším nástrojem pro dosažení nejnižší ceny a vysoké kvality je otevřené zadávací řízení.“

V podstatě tak po několika měsících přešlapování zopakovala to, co už tady dávno ví i laická veřejnost a na co nedávno opět upozornil i Respekt ve svém hlavním materiálu.

Shrnuto: ročně nás netransparentní rozhodování armádních úředníků připravuje o miliardy. Například tím, že armádní logistici zadávají rok co rok více než 90 % všech zakázek bez vypsání řádného výběrového řízení, a tak nemá šanci zvítězit nejkvalitnější a nejlevnější nabídka.

Že tu něco „zasmrádá“ tedy po několika měsících v úřadu zjistila i ministryně Parkanová a rozhodla se ve dvou konkrétních případech konat. To ale nestačí. Po zastavení těch nejvíc problematických tendrů by ministryně měla jasně říct, proč se v jejím rezortu může tak nekontrolovatelně plýtvat a jak to chce systémově řešit. Nechala si ministryně například zpracovat analýzu růstu cen zakázek v závislosti na tom, zda se zadává veřejnou otevřenou soutěží, nebo oslovením jednoho výrobce? Jaké konkrétní protikorupční mechanismy její úřad používá k tomu, aby zabránil neprůhlednému zadávání zakázek? A tak dále. Bohužel na tyto otázky ministryně ani její úřad nedaly zatím žádnou odpověď.

Související: Podvedená armáda. Respekt 20/2007

Žijeme v míru, nejsme vojensky ohroženi. Dalo by se čekat, že tak příznivou dobu využije armáda na svou modernizaci, aby byla k něčemu v horších časech. Stát investoval do českého vojska za posledních deset let skoro čtvrt bilionu korun – a přesto máme dnes jen tři tisíce vojáků schopných opravdu bojovat. Chcete vědět, jak je to možné a kde ty peníze skončily?

Více naleznete v článku Podvedená armáda.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].