0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Stalo se1. 6. 2007

Trojí handicap mladých Němců z východu

Bývalé východní Německo sedí v ženské pasti. Takhle se dá shrnout studie, kterou tento týden zveřejnil berlínský „Institut pro obyvatelstvo a vývoj“. Práce vyvolala v Německu značný rozruch. Konstatuje, že na jedné straně je na východě země příliš málo žen. Zároveň je jich ale v jistém smyslu zase příliš mnoho. A ani jedno nedělá mužům dobře.

Astronaut

Bývalé východní Německo sedí v ženské pasti. Takhle se dá shrnout studie, kterou tento týden zveřejnil berlínský „Institut pro obyvatelstvo a vývoj“. Práce vyvolala v Německu značný rozruch. Konstatuje, že na jedné straně je na východě země příliš málo žen. Zároveň je jich ale v jistém smyslu zase příliš mnoho. A ani jedno nedělá mužům dobře.

O čem to mluvíme? Počet mladých žen, které se po roce 1991 přestěhovaly z východu na západ, je značně vyšší než počet mužských „emigrantů“. V některých oblastech dnes kvůli tomu připadá na 100 mužů pouze 80 žen. Podobně výrazná nerovnováha mezi pohlavími nikde jinde v Evropě neexistuje. A samozřejmě tato dramatická situace nezůstává bez důsledků.

Tam, kde minimálně každý pátý muž nemá šanci zažít potěšení dlouhodobého partnerství, se nutně nahromadí silná frustrace. A ta musí nějak ven. V místech, kde je nedostatek žen nejdramatičtější, slaví často velké úspěchy extrémní pravice, konkrétně Národně-demokratická strana (NPD): například v okresu Ebersbach ve vychodosaské Horní Lužici, kde podle studie „chybí“ 25 procent žen ve věku 18 až 29 let, získala NPD v roce 2004 vice než jedenáct procent hlasů – o dvě procenta více než v celosaském průměru.

Otázka dne zní nejen: „Co dělat?“, ale také: „Čím to vlastně je, že se východoněmecké ženy vydávají na západ tak výrazně častěji než jejich mužští vrstevníci?“

Odpověď zřejmě leží v problému, nad kterým si politici lámou hlavu už delší dobu: němečtí chlapci čím dále více zaostávají za dívkami, co se týče vzdělání. Dívky tvoří plné dvě třetiny všech maturantů. Naopak u těch, kteří žádnou školu nedodělají, je poměr přesně obracený.

Tito mladí muži nemají žádnou šanci sehnat práci. A to nejen ve východním Německu, které trpí vysokou nezaměstnaností – bez vzdělání jsou pochopitelně odsouzeny k neúspěchu i pokusy pracovat na západě. A proto muži buď rovnou zůstávají doma, nebo rychle se vracejí zpět – zatímco jejich vzdělanější vrstevnice si na západě nejen najdou práci, ale často také partnera. Ze stovky východoněmeckých mužů mají jen tři partnerku ze „starých spolkových zemí“. Šance, že východní Němka navazuje milostný vztah s „Wessi“, tedy s chlapcem z bývalého západního Německa, je třikrát vyšší.

Jak je vlastně možné, že chlapci mají takové problémy s dosažením vyšší úrovně vzdělání a tím i lepších výhledů do budoucnosti? Odpověď je, alespoň podle zmíněné studie, trochu paradoxní – příliš mnoho žen ve východoněmeckých sborovnách. K tomu, aby byli motivováni k lepším výkonům ve škole, podle mnohých chlapci potřebují především mužské učitele a vychovatele. A právě těch je na východě úplně největší nedostatek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].