1990/12
Kultura
Milióny pod Blaníkem
Michal Blažek
V depozitáři Českého fondu výtvarných umění v Louňovicích pod Blaníkem se to hemží skicami k realizovaným monumentům uplynulého dvacetiletí. Jak je možné, že již jednou investorem stavby zaplacené náčrty byly vzápětí vykupovány podruhé, a to za fantastické ceny - řádově desetiticíce až statisíce?
Prsty oči
Magda Juříková
Pomalu, po kapkách si dnes připouštíme skutečnou povahu vztahů, ve kterých byli a jsou nuceni žít postižení lidé. Státní pseudopéče je zbavovala především pocitu lidské sounáležitosti - v podstatě je vykazovala mimo "zdravou" společnost.
Zahraničí
Spása jak pro koho
Jaromír Plíšek, Michal Lobkowicz
20.května se v Rumunsku konaly volby do obou komor parlamentu a rovněž volba prezidenta. Vítězně z nich vyšla Fronta národní spásy a Iliescu.
Pevná vláda „hromových klínů”
Ivana Grollová
Nově zvolení čelní představitelé moci v Mongolsku (generální tajemník Mongolské lidové revoluční strany i předseda prezídia Velkého lidového churalu) se shodou okolností oba jmenují Očirbat, což lze přeložit zhruba "pevný jako hromový klín".
Je to jako šachy
Martin Hála
Na neděli 3.června připadá první výročí brutálního potlačení loňského protestního hnutí v Číně. K uctění památky obětí masakru a následných represí probíhají od 13.května po celém světě prostestní akce, jež mají vyvrcholit v noci ze 3. na 4. červen.
Spor o studentský vysílač
Eliška Meissnerová
Ve čtvrtek 17.května vystoupila v bukurešťském rozhlase dvojice studentů, kteří donedávna působili jako redaktoři a hlasatelé v nezávislé studentské rozhlasové stanici UNI-FUN Radio, vysílající z budovy filozofické fakulty v centru Bukurešti.
Východoslovenský maratón
Jiří Tichý
"Pracujete v tomto závodě?" ptá se ve Snině zvědavec kolemjdoucího dělníka, jenž souhlasně přikyvuje. "A co v něm vyrábíte?" "To je tajné", odpovídá dělník a ihned dodává: "ale beru deset korun za granát".
Wspólnota-soužití-Együttélés
R. Korpaková
WSPÓLNOTA - SOUŽITÍ - EGYÜTTÉLÉS je politickým hnutím, které se zformovalo na počátku tohoto roku. Iniciátory byli představitelé polské a maďarské národnostní menšiny, znepokojeni dosud přežívajícím paušálním jednáním se všemi, kdo se odlišují od většiny, nepochopením a eskalací požadavků typu "táhněte pryč nebo se laskavě asimilujte".
Slovenský volební guláš
Jaroslav Spurný
Čím víc lidí se mnou na Slovensku hovořilo, tím víc jsem nabýval dojem, že kdyby tam kandidovalo Občanské fórum, pravděpodobně by volby vyhrálo. Tedy, kdyby se Verejnosť proti násiliu jmenovala Občanské fórum.
Českoslovenští Maďaři před volbami
István Lékó
Maďaři žijící na Slovensku (cca 600.000) se na politickém životě uplynulých 40 let nijak zvlášť nepodíleli. Po období bezpráví (1945-48), deportací a slovakizace byli schopni pouze s velkými obtížemi začít nový život ve své staronové vlasti.
Domov
Aby se to už nikdy neopakovalo
Milena Šindelářová
Aby se to už nikdy neopakovalo, říká spoluvězeň a svědek popravy generála Heliodora Píky, náčelníka československé mise v letech 1941 až 1945 v Moskvě. Píka byl oběšen na dvoře plzeňských Borů 21.června 1949.
Není nad upřímnost
Petr Janyška
10.března t.r. se v Semilech konala okresní konference KSČ. Vystoupil tam též ing.Rosecký, vedoucí ekonomického odboru této strany. Jeho výroky, které máme hodnověrně zaznamenány, se dost liší od tváře, kterou tato strana nastavuje veřejnosti. Od té tváře prý změněné, už jiné,která se údajně vypořádala s minulostí.
Vzpomínky na budoucnost
Stanislav Habr
Pocházím z malé vesnice u Vysokého Mýta. Na podzim roku 1944 jsem jako sedmnáctiletý mladík utekl k partyzánům. Otec mě vychovával v tom, že se nesmím bát obětovat něco pro druhé a bojovat vždycky proti násilí.
Anonym
Zdeňka Lehká
Pracovat v Občanském fóru je dosud spojeno s velkým rizikem. Alespoň v Praze 9. Dne 9. 4. jsme na základní škole sídliště Lehovec uspořádali předvolební setkání OF s občany. Na tomto setkání jsem vystoupila se zhodnocením politické situace u nás.
Komentáře
Test
František Wiendl
Od ranních hodin 28. dubna 1990 jsme svědky zcela výjimečného psychologického a sociologického šetření. Výjimečnost tohoto šetření tkví v jeho rozsahu, výsledky, hodnocení a závěry jsou důležité především pro Čechy a Slováky, ale jejich význam přesáhne hranice země.
Co s nimi a co s námi
Tomáš Pěkný
Příběh se mohl odehrát i jinde: v Irsku, Rusku, na Balkáně. Odehrál se však 30.července roku 1872 v Praze ve Vodičkově ulici a jeho první dějství mělo rozměr takřka romantické tragédie.
Slovo ke spoluobčanům II.
Jan Ruml, Miroslav Tyl, Miroslav Lehký
Před třemi lety zveřejnila Charta 77 dokument, který nazvala "Slovo ke spoluobčanům". Je v něm vyjádřena filosofie demokratické obnovy a zhruba jsou zde načrtnuty i cesty, jak ji uskutečnit. Byla to výzva jednotlivým lidem, oslovující jejich odpovědnost a touhu po svobodě.
Smí V. Havel podporovat Občanské fórum?
Petr Brodský
Prezident by nepochybně měl být především představitelem společnosti jako celku a ne pouze strany, hnutí či koalice, která ho při získání prezidentského úřadu podporovala. Totéž ovšem platí i pro předsedu a členy vlády.