Německé zbraně pro Bagdád
Koncem minulého týdne projednával německý Bundesrat návrh zákona o postihu za nedovolený vývoz zbraní. Návrh vypracovalo ministerstvo hospodářství, ale širší iniciativa vychází ze Spojených států, které se pokoušejí vytvořit celosvětový systém bezpečnostních záruk.
Koncem minulého týdne projednával německý Bundesrat návrh zákona o postihu za nedovolený vývoz zbraní. Návrh vypracovalo ministerstvo hospodářství, ale širší iniciativa vychází ze Spojených států, které se pokoušejí vytvořit celosvětový systém bezpečnostních záruk. Bezprostřední příčinou je válka v Perském zálivu a především německá účast na předchozím vyzbrojování Iráku. Podle losangeleského Simon Wiesenthal Center byly zvláště (západo)německé firmy nejvýznamnějšími partnery v rozvoji atomového, biologického, chemického a raketového potenciálu Iráku. Oficiální statistiky dokládají, že jen v rozmezí let 1982–86 odkoupil Irák od Spolkové republiky Německo zbraně v hodnotě 625 miliónů $. Nyní vláda SRN oznámila, že na dodávkách pro Bagdád se podílelo asi 170 německých firem. Proti 25 z nich již bylo zahájeno soudní řízení.
Bojové plyny
Již před válkou byl Irák dostatečně vybaven chemickými bojovými prostředky a potřebnými raketovými nosiči. Dnes je schopen vlastní výroby otravných plynů, jejíž roční objem by mohl přesáhnout několik tisíc tun. Jde především o slzný plyn CS a nervové plyny tabun a sarin. Kromě přístrojů na výrobu chemických zbraní byly Iráku dodávány i příslušné suroviny. Zatím se ví o třech německých firmách zaangažovaných na tomto obchodu. Společnost Karl Kolb GmbH & Co.KG a její sesterská firma Pilot Plant Engineering & Equipment z Dreieichu u Frankfurtu vyvážely do Iráku od roku 1975 přístroje na výrobu pesticidů, které jsou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu