1991/29
Zahraničí
Na slovinské frontě klid
Teodor Marjanovič
Brionská deklarace o stažení vojsk a tříměsíčním moratoriu na vyhlášení slovinské a chorvatské samostatnosti zastavila další srážky ve Slovinsku.
Příliš mnoho krve
Jáchym Topol
Doan Van Toai, spisovatel a politik, žije od roku 1979 v USA. Je autorem knihy Vietnamský gulag, ve které popsal svoje zkušenosti z komunistických věznic a převýchovných táborů.
U konce s dechem
Jaroslav Beránek
Zpráva, kterou počátkem července přineslo Radio Pchjongjang, nepřichází ze severní Koreje každý den.
Nezastavit normální spolupráci
Zbyněk Petráček
Rozhovor se Štefanem Loncnarem zástupcem Slovinska v ČSFR, k našim vzájemným vztahům,
Tvrdá linie hanojských komunistů
Josef Straka
27.června skončil sedmý sjezd Komunistické strany Vietnamu.
Sýrie hledá lidskou tvář
Alžběta Hévrová
Pozornost k neklidné oblasti Blízkého východu znovu upoutaly dvě významné události. První z nich je rozhodnutí libanonské vlády (která je zcela pod kontrolou Sýrie) odzbrojit palestinské bojůvky i všechny ostatní milice.
Za bezpečnější svět
Benjamin Kuras
Jediné, co narušovalo dokonalý soulad londýnského summitu, byl francouzský prezident Mitterrand. Tvrdohlavě, bezpečnost nebezpečnost, se procházel po Londýně a na všechna zasedání přicházel pozdě.
Mongolsko privatizuje
Ladislav Kryzánek
Nadšení pro radikální změny, tak typické pro ulice Ulánbátaru při loňských demonstracích, jako by v posledních měsících vyprchávalo.
Kultura
Odbyt, úvěr, copyright
Milena Sršňová
Zhruba před rokem jsme poprvé zkoušeli mapovat problémy knižního trhu (viz Kniha v pasti, Respekt 24/90).
Vzkříšení Smíchova (I)
Milena Sršňová
Tematika, jakou v sobě zahrnuje projekt regenerace Smíchova, je příliš široká na to, aby se dala vměstnat do jediného článku, a příliš důležitá, než abychom jí poskytli publicitu jenom okrajově.
Domov
Sudetští Němci
Ján Mlynárik
Na 150 českých historikov zaujalo stanovisko k vyhnaniu sudetských a karpatských Nemcov z Československa po druhej svetovej vojne.
Kanadský žertík
Bohuslav Blažek
Krátce po návratu ze své cesty do Kanady se český premiér Petr Pithart svěřil v rozhovoru jednomu novináři, jak ho tam trápili krajané.
Týden ve FS
Respekt
Týdenní přehled dění ve FS.
Vaculíkovi lachtani
Jáchym Topol
Kdo jsou ti lachtani, ke kterým se Ludvík Vaculík s tak shovívavou nadřazeností obrací ve svém provolání "Našim lachtanům"?
Země v sítích polapená
Jiří Kabele
Komunisté příští rok volby nevyhrají. Historie jim druhou příležitost k budování reálného socialismu již neposkytne.
Varianty majetkového vyrovnání
Jan Šenkýř
Po listopadové revoluci byla veškerá diskuse o vyrovnání mezi Čechy a sudetskými Němci naprosto vyloučena.
Komentáře
Rozhodne vůle ke změnám
Dimitrij Běloševský
Tvrzení listu Financial Times, že setkání Gorbačova s představiteli Velké sedmičky nejspíše zastíní schůzku samotnou, bylo jistě přehnané, skutečností nicméně zůstává, že Gorbačovův přílet do Londýna byl očekáván s napětím.
Ani zrno nazmar
Pavel Křivka
Loni protestovaly tisíce nizozemských rolníků proti nízkým výkupním cenám obilí. Více než týden blokovaly traktory dálnice a úředníci ministerstva zemědělství a dalších vládních institucí v Haagu se nedostali na svá pracoviště.
Strach a kalkul
Milan J. Žitný
Rozruch, ktorý na poslednej plenárnej schôdzke SNR vyvolal jej podpredseda Ján Klepáč (KDH) návrhom zriadiť na území Slovenskej republiky domobranu, bude zrejme ešte dlho doznievať.
Na severu voda
István Lékó
Před týdnem se v Bratislavě sešly vládní delegace Maďarska a ČSFR, aby si u jednacího stolu znovu promluvily o jednom obtížném dědictví po komunistických předcích.