1992/1
Domov
Zpravodajské hry
Jaroslav Spurný
Federální bezpečnostní informační služba stále hledá svou tvář. V podstatě od jejího vzniku se vedou spory, jakých metod by měla při své práci používat.
Návrat dějin
Martin Hybler
Dva roky po "sametové revoluci" lze říci, že Václav Havel měl se svým sloganem o návratu dějin bohužel pravdu: historie, ta mrcha, je tu.
Milost válečnému zločinci
Vladimír Mlynář
Po téměř padesáti letech se na Slovensko vrátil bývalý generální tajemník Hlinkovy slovenské lidové strany (HSLS). Po válce byl u nás v nepřítomnosti odsouzen na dvacet let žaláře za velezradu.
Zahraničí
Prubířský kámen
Dimitrij Běloševský
Společenství nezávislých států odstartovalo liberalizací cen
Kam mizí výsledky práce
Jana Klusáková
Liberalizací cen v Rusku právě začala skutečná ekonomická reforma. Její výsledek bude záležet i na tom, zda vznikne co možná nejpočetnější podnikatelská vrstva.
Integrace na výspě Evropy
Václav Černý
Nezávislé státy vzniklé na území bývalého SSSR hledají nové formy společné existence. To však zdaleka neznamená, že proces dezintegrace je u konce - k zásadním změnám totiž zřejmě dojde i v Ruské federaci.
Konec osvíceného diktátora
Luboš Palata
Argument, který používají ozbrojené skupiny, aby odůvodnily svůj pokus o převrat namířený proti zákonně a svobodně zvolenému prezidentovi, je známý z podobných akcí ve třetím světě: prezident prý zneužil svých pravomocí a zavedl v zemi osobní diktaturu, pošlapal demokratické svobody, byl netolerantní vůči opozici a podobně.
Zatím vítězí násilí
Pavel Datel
Vánoční střelba na civilní cíle v Chorvatsku jen potvrdila, že demokratické páky světa jsou příliš slabé na vychytralou přesilu.
Komentáře
Volební zákon
Jiří Kabele
Naše politická scéna se konečně trochu zklidnila. Ale je to nepřesvědčivý mír.
Já s tebou, když ty ne s ním
Martin Daneš
Politické strany nedávno začaly hrát hru "škatulata hejbejte se". Tvoří koalice, spojenectví i dohody o neútočení, ty, které spolu za žádných okolností nechtějí mít nic společného, se od sebe distancují.
Jak nezabít druhého
Martin Hybler
Ekonomika
Dopisy
Romové v politice
Respekt
V listopadu 1989 zněla otázka, zda je rozumné a žádoucí, aby politická strana položila svůj základ na nacionálním principu nebo dokonce na principu řešení sociálních problémů určité části obyvatelstva.
Jaká je vaše společnost
Respekt
Když si někdo něco neprávem přivlastní, tak vrácení věci často výmluvami stále oddaluje a doufá, že mu ukradená věc nakonec zůstane.