Neklidné Chorvatsko
Každý pokus vysvětlit cizinci, co se v Chorvatsku vlastně děje, zůstává nedořečený, neboť cizinec obvykle nezná všechny detaily, které umožňují zasvěcený pohled na celý problém.
Každý pokus vysvětlit cizinci, co se v Chorvatsku vlastně děje, zůstává nedořečený, neboť cizinec obvykle nezná všechny detaily, které umožňují zasvěcený pohled na celý problém. Mnohé proto objasnila nedávná čs.návštěva vedená Havlovým poradcem Vondrou. Představitelé české menšiny v Chorvatsku delegaci vysvětlili své postavení a svůj výklad války v Chorvatsku. Zpočátku (pravděpodobně na pokyn československé vlády) stáli stranou, neboť soudili, že jde o boj mezi Chorvaty a Srby. Když ale srbští povstalci a federální armáda začaly bombardovat i jejich domy, když vyhořel Dům české menšiny v Daruvaru, připadlo jim normální, že se i oni chopili zbraní a spolu s chorvatskými gardisty se spojili v obraně proti agresorovi. V daruvarské brigádě je dnes asi 75% Čechů, asi 50 jich už padlo a 100 bylo zraněno. Tento detail zcela jasně ukazuje charakter války v Chorvatsku a lživost těch, kteří argumentují ohrožením srbské menšiny. (Okupovanou oblast Baranja museli nejdříve opustit Maďaři, a to do své původní vlasti, Maďarska. V Bělehradě jsem se minulý týden dozvěděl, že nyní je na řadě slovenská menšina z Iloku, vesnice, kterou okupanti zcela vyčistili od Chorvatů, usazených v ní po staletí.)
Samotný začátek války a srbskoarmádní agrese vůči Chorvatsku měl ideologické zabarvení. Ve volbách v Srbsku zvítězily síly, které až donedávna vládly v celé východní Evropě. Miloševič spolu s generály Jugoslávské lidové armády (JNA) brání svou ideologickou koncepci…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu