Válka o Clayoquot
Dřevorubci začali kácet poslední rozsáhlý prales mírného pásma. Práva na to si od kanadské vlády v 50. letech koupila firma Mac Millan Bloedel: za deset centů na jeden hektar.
Mírový tábor
Přátelé Clayoquotu rozbili svůj „mírový tábor“ uprostřed holosečí zdevastované krajiny, pár kilometrů od městečka Ucluelet. Všude kolem se táhnou bezohledně vykácené svahy hor, nedaleko je most přes Kennedyho řeku - hlavní přístupová cesta pro těžbu dřeva. Tedy ideální místo k blokádám.Přijeli jsem sem na Den Kanady (3. června). Stálí obyvatelé tábora zorganizovali „dlouhý víkend“ - první velké setkání těch, které pronásleduje obava o osud jednoho z přírodních zázraků Země. Půjde-li vývoj dál jako dosud, pak dalším generacím nepředáme ani ty dnešní trapné zbytky dešťového pralesa mírného pásma, který ještě začátkem století pokrýval většinu severoamerického pobřeží od Kalifornie až po Aljašku.
Porada u ohně
Polní vegetariánská kuchyně, pódium pro muzikanty, igelitové latríny mezi zbytky pokácených a spálených gigantů, většinou několik set let starých tújí: tak vypadá „mírový tábor“. A v něm spousta lidí různého věku, národnosti, náboženství a původu. Na „indiánské poradě“ u ohně se nás večer sešlo asi sedmdesát. Představili jsme se, a kdo chtěl, krátce řekl, proč sem přišel. Nad kopcem svítil měsíc v úplňku a Valerie Langerová, vůdčí osobnost Přátel Clayoquotu, nás stručně seznámila s historií oblasti a se čtrnáctiletým bojem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu