1995/11
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Dylan: Nevěděl jsem, kam to povede
Jan Sobotka
Když pořadatelé zastavili v uličkách mezi stany v zákulisí loňského Woodstockého festivalu všechen provoz, aby mohla projet kolona aut, odplivl si prý jeden z přihlížejících: "Horší než nějakej pitomej prezident!"
Čtvrtstoletí Bezstarostné jízdy
Tereza Brdečková
Dennis Hopper navštívil Prahu, setkal se s oficiálními osobnostmi, zahájil výstavu svých fotografií v Karolinu a předal Janu Svěrákovi cenu Český lev za nejúspěšnější film.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Kdo bude skutečně vládnout
Maciej Szymanowski
Nový polský premiér Józef Oleksy pronesl před týdnem expozé v parlamentu (Respekt č. 10/95). Vyznělo natolik obecně, že lze jen těžko říci, nakolik bude jeho kabinet skutečně pokračovat v politice dosavadní vlády a nakolik se od ní odkloní.
Demokracie na papíře
Filip Tesař
Evropa studené války znala dva politické systémy - demokratický, vyznačující se otevřeností a svobodou, a totalitní jako uzavřený a nesvobodný. Pro postkomunistickou Evropu je charakteristický ještě jeden.
Levicová restrikce jako bič
Peter Schutz
Slovensko má rozpočet na rok 1995. Na tomto tvrzení by nebylo nic zvláštního, kdyby se nepsal už březen a schválení vládního návrhu nepředcházelo zcela zbytečné rozpočtové provizorium, které se také svým dílem podepsalo na ztrátě prestiže země po říjnových volbách.
Mezi mafií a politikou
Dimitrij Běloševský
Jenom v Moskvě zůstává od loňského roku 1 005 neobjasněných vražd. S největší pravděpodobností k nim přibude i vražda mimořádně populárního ruského publicisty, novináře a naposledy výkonného ředitele televizní společnosti Ostankino Vladislava Lisťjeva, jehož jsme u nás poznali v letech Gorbačovovy perestrojky jako jednoho z tvůrců oblíbeného pořadu tehdy ještě sovětské televize "Vzgljad".
Komentáře
Únava ze summitů
Josef Kajan
Minulý týden proběhl v Kodani summit 180 zemí a řady nezávislých expertů o sociálním rozvoji, který si kladl za cíl diskutovat o tom, jak odstranit "absolutní chudobu", "sociální diskriminaci" a jak zavést "plnou, produktivní zaměstnanost".
Kdo rozhoduje o válce
Jaroslav Spurný
Zákony našeho státu neusnadňují účinnou obranu v případě ohrožení. Ústava totiž nezakotvuje povinnost občanů bránit svou zemi se zbraní v ruce.
Byrokratická definitiva
Jan Macháček
Česká vláda má v brzké době rozhodnout o návrhu zákona o státní službě. Mezi politiky a byrokraty se o této normě mluví jako o tzv. definitivě.
Ekonomika
Neviditelná ruka státu
Marek Loužek
Problém jak a pro koho vyrábět vyřešil komunistický režim svérázně: o všem rozhodovala plánovací komise. Po listopadovém převratu začali u nás mnozí propagovat opačný extrém: místo vševědoucích byrokratů se stala hitem "neviditelná ruka trhu".
Češi hledají byt
Jan Ferenc
Za posledních pět let bylo ve starých spolkových zemích Německa postaveno bezmála jeden a půl milionu nových bytů. Jen loni jich bylo tamním uživatelům předáno 550 tisíc a letos má být číslo ještě vyšší.
Domov
První zákon ministra Bendy
Hana Čápová
Došlo k historické události: ministr životního prostředí Benda předložil Parlamentu první zákon za dobu svého působení v úřadě. Týká se ochrany ozonové vrstvy Země a minulý týden už bez větších úprav prošel dvěma parlamentními výbory.
Úsměv za půldruhé miliardy
Petr Hampl
Desetitisíce severomoravských klientů Hornické zdravotní zaměstnanecké pojišťovny (HZZP) se ocitly v nezáviděníhodné situaci.
Hrozba nehody v jaderné elektrárně Dukovany
Jan Brabec
Před dvěma týdny poskytl odborový předák Jiří Jedlička novinám závažnou informaci: v jaderné elektrárně Dukovany prý hrozí nehoda, protože většina pracovníků chodí do práce nevyspalá a unavená.
K čemu potřebujeme Tigrida
Marek Švehla
Krátce po svém příchodu na Ministerstvo kultury loni v lednu ohlásil Pavel Tigrid svůj hlavní cíl: podporu kulturních památek. "Minulost národa musí být zachráněna," řekl tehdy.