0:00
0:00
Zahraničí27. 3. 19954 minuty

Kajícníci v paláci travičů

Generální prokurátor v Palermu Giancarlo Caselli si před několika týdny postěžoval, že zájem médií o pokračující boj proti mafii polevuje. Dodal: "Se vší pravděpodobností je to následek neustálého politického souboje v zemi, který odvádí pozornost veřejného mínění k jiným otázkám."

Astronaut

Generální prokurátor v Palermu Giancarlo Caselli si před několika týdny postěžoval, že zájem médií o pokračující boj proti mafii polevuje. Dodal: „Se vší pravděpodobností je to následek neustálého politického souboje v zemi, který odvádí pozornost veřejného mínění k jiným otázkám.“ Prakticky ve stejný den vysílala italská televize nový, již sedmý díl seriálu „Chobotnice“. Slavný filmový režisér Zeffirelli a o několik dní později i sicilští biskupové protestovali: „Chobotnice podává zkreslený obraz našeho ostrova. Tady neexistuje jenom mafie. A není pravda, že stát zločinu ustupuje.“

Kdo převezme žezlo Toto Riiny

Část pravdy stojí jako obvykle na obou stranách. Počet tzv. pentiti, bývalých mafiánů spolupracujících s justicí, dosáhl téměř 1 000. Klan z Corleone, alespoň jedna mocná odnož organizace Cosa nostra, je prakticky zneškodněn. Tím se ale věc ještě více komplikuje - jak se zdá, neexistuje přesná mapa těch, kteří se snaží převzít žezlo Toto Riiny, Nitty Santapaoly a ostatních pohlavárů posledních 15 let. Luciano Violante, někdejší předseda parlamentní komise pro boj proti mafii, tvrdí, že nejdůležitější je nyní podvázat ekonomickou moc klanů. I zde byly učiněny jisté kroky. Palermský soud konfiskoval Riinovi a jeho úzkým spolupracovníkům majetek v hodnotě přes 90 milionů německých marek. To vše ale nestačí, protože organizovaný zločin má na své straně dva mocné spojence.Mafie se snaží použít „kajících se mafiánů“ proti státu. Na veřejnosti…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc