1995/23
Kultura
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Když se z biče stane oprátka
Teodor Marjanovič
Vydá-li se někdo do jámy lvové a přitom nechce lvy rozzuřit, musí se mít hodně na pozoru. Jak to ale udělat, když jsou lvi tak dotěrní, že občas nezbývá než po nich prásknout bičem a odehnat je?
Revoluce pod střechou světa
Jiří Svítek
Na komunismus jsou lidé na východě Evropy zvláště citliví. A tak když letos přijíždějí do Nepálu, ať již jako turisté, horolezci, nebo obchodníci, vždy je doprovázejí smíšené pocity. Proč?
Kdo získá a kdo ztratí
Maciej Szymanowski
Uzavřený. Přepjatý. Nedůvěryhodný. Vytáčí se. Podle východoevropských norem není alkoholikem, avšak pije hodně vodky a v USA by byl za alkoholika považován.
Co zbylo z pravoslaví
Dimitrij Běloševský
Nezřídka lze nyní vidět čelné ruské představitele, včetně prezidenta Jelcina, jak se horlivě křižují a naplňují pravoslavné obřady, aby tak dokázali, že pravoslaví se opět stalo vládnoucí ideologií Ruska.
Ekonomika
Stát se nikdy nemýlí
Petr Hampl
Zákon o zadávání veřejných zakázek není ještě v platnosti ani půl roku, ale už je zřejmé, že nefunguje tak, jak by měl.
Modrá armáda vyhrožuje stávkou
Jan Macháček
Dráha je opět na chvíli centrem pozornosti. Po lékařích a učitelích pohrozili stávkou za zvýšení mezd i železničáři a navíc ředitel ČD Emanuel Šíp oznámil svou rezignaci. Dojde-li ke stávce, bude to stát celé hospodářství spoustu peněz.
Komentáře
Souboj dvou snímků
Teodor Marjanovič
Zpravodajství o posledních událostech v Bosně doprovodily dva záběry: první ukazoval vojáky OSN, připoutané k srbským muničním skladům, a druhý startující letouny Severoatlantické aliance.
Kam kráčí naše nejsilnější strana
Richard Štencl
Dlouho očekávaný text, formulující nově základní ideová východiska a záměry Občanské demokratické strany, spatřil zhruba před měsícem světlo světa. Na rozdíl od programových materiálů ODA a ČSSD není primárně určen voličské veřejnosti, ale má posloužit spíše potřebám strany samotné.
Až se zima zeptá
Zbyněk Petráček
Teprve až se vyrovnáme s Čechy a dosáhneme s nimi shody, definitivně skončí studená válka. Poměr k Polákům, po desítky let právě tak komplikovaný, se urovnal v roce 1990 uznáním hranice na Odře a Nise - cenou za německou jednotu.
Obecní aféra s tržním koncem
Vladimír Mlynář
Skandál s obecním bytem premiéra skončil. Úspěšně. Po ostré kampani tisku a kritice vedení ODS, která se mu dostala minulý čtvrtek na schůzce politického grémia, se Václav Klaus rozhodl vrátit pětipokojový byt, jenž mu na jeho žádost přidělila radnice na Praze 6.
Domov
Reaktory pro Pchjongjang
Jindřich Šídlo
Rok a půl po neúspěšném pokusu prodat atomové reaktory Íránu je generální ředitel Škody Plzeň Lubomír Soudek přesvědčen, že konečně stojí blízko velkému obchodnímu úspěchu na poli jaderné energetiky.
Al Capone 1995
Martin Kontra
Nedávno zaplavily český tisk inzeráty nabízející neuvěřitelnou věc: možnost stát se vlastníkem bytu v hlavním městě. Za nabídkou stojí bankovní dům Skala, respektive jeho dceřiná firma - Pražská správa nemovitostí (PSN), a ceny doslova vyrážejí dech. Dvoupokojový byt, který dnes na černém trhu stojí minimálně 750 tisíc, prodává PSN za pouhého čtvrt milionu.
Partajní účty
Tomáš Němeček
Volební kampaně pochroumaly rozpočty českých stran natolik, že se z toho dodnes těžce vzpamatovávají. Vyplývá to ze stranických finančních zpráv za loňský rok, které byly minulý týden v budově Parlamentu zpřístupněny novinářům (k nahlédnutí jsou každé pondělí).
Vítáme šlapanické paliče
Petr Hampl
Série pravidelných požárů v brněnském předměstí Šlapanice skončila. Městečko však spolu s úlevou zažilo i šok: dopadení žháři patří k ozdobám zdejšího hasičského sboru, a vždycky to byli "takoví slušní hoši".