1995/3
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Návrat Josefa Váchala
Arno Pařík
Josef Váchal neměl nikdy velké štěstí u publika ani kritiky. Dokud žil, vzbuzovala jeho tvorba zájem pouze několika exkluzívních sběratelů a blízkých přátel; v době okupace a za komunistického režimu na veřejný ohlas sám rezignoval.
Vary nebo Praha
Tereza Brdečková
Počátkem ledna se v novinách objevily zprávy, že karlovarský filmový festival prožívá schizma. Nadace Filmfestival KV, která jej pořádá, se rozštěpila na dvě frakce a mezinárodní producentská organizace FIAPF udělila prestižní kategorii a té z nich, která si dala název Zlatý Golem a hodlá festival přenést do Prahy.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Treuhand: mamut na dvou židlích
Karel Vodička
Závěrem roku 1994 ukončil po více než čtyřech letech svou činnost německý Treuhandanstalt (v překladu "Poručenská správa", v podstatě privatizační úřad, zkráceně Treuhand).
Tragédie osamělých dětí
Anna Jirsáková
Zprávy o masakrech ve Rwandě rychle zmizely ze stránek světového tisku. Ustoupily dalším novinkám, zatímco samotná Rwanda stále hledá cestu k normálnímu životu, čeká na milión uprchlíků ze Zairu, další milión z Burundi a Tanzánie a navíc žije v obavách z nové katastrofy.
Ve jménu zdravého rozumu
Jaroslav Formánek
Nedávný únos letadla z Alžírska do Francie oživil diskuse o islámském a arabském nebezpečí pro Evropu a zvláště pro Francii. Není příliš divu, neboť teroristé chtěli nechat letadlo vybuchnout nad centrem Paříže.
Domov
Kupte si Macochu
Marek Šálek
Ponechá si česká vláda správu přírodních rezervací, anebo je začne pronajímat soukromým firmám? Rozhodnout takovou otázku bude muset v nejbližších dnech ministerstvo životního prostředí.
Bič na novináře
Jindřich Šídlo
Podle platné ústavy má český státní úředník povinnost poskytovat veřejnosti "přiměřeným způsobem" informace o své práci. Podrobnosti - říká se v Listině základních práv a svobod - určí zákon.
Jdi a nehřeš více
Jan Brabec
Před měsícem byl z valdické věznice propuštěn sexuální deviant Zdeněk Rangl. Díky milosti prezidenta republiky odešel na svobodu o sedm let dříve, než původně měl.
Dva roky po rozdělení
Vladimír Mlynář
Dva roky po zániku Československa se sice již dvě třetiny Slováků a dvacet procent Čechů vyrovnalo s existencí dvou samostatných republik, zastánců soužití obou národů v jednom státě je však stále dost.
Ekonomika
Burza v novém roce po staru
Ondřej Vojtěch
Po třítýdenní pauze se pátého ledna makléři vrátili na osiřelý burzovní parket. Novoroční předpovědi se nesly spíše v mírně pesimistickém duchu. Burzovní experti předpokládali úbytek obchodů a pouze mírné zotavování kursů.
Kolik utratíme za léky
Jan Ferenc
Pokud bychom spotřebu léků chápali jako určitý odraz životní úrovně, Česká republika by se ocitla na čelním místě v Evropě. V prvním pololetí loňského roku byla totiž naše spotřeba v přepočtu na obyvatele vyšší než například ve Švédsku, Dánsku či Norsku přede dvěma lety.
Komentáře
ODA se rozhodla hrát vabank
Jan Macháček, Vladimír Mlynář
Předseda Občanské demokratické aliance a místopředseda vlády Jan Kalvoda ztratil rozvahu a politickou obezřetnost. Jedině tak lze snad vysvětlit jeho prohlášení z minulého týdne, podle něhož tajná služba nezákonně shromažďuje materiály proti parlamentním politickým stranám.
Když válčí prezident s premiérem
Maciej Szymanowski
Ostrý konflikt mezi prezidentem Walesou a premiérem Pawlakem se táhne už více než měsíc. Na první strany českých novin se zatím nedostal, i když jeho vyústění se může stát jednou z nejvýznamnějších politických událostí v Polsku od dob jednání u "kulatého stolu" před šesti lety.
Optimismus na slovenský způsob
Peter Schutz
Druhý rok samostatnosti neskončil pro Slovensko zrovna nejhorší bilancí. Vyslovit toto tvrzení je možné díky ekonomickým výsledkům země.