1995/31
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Dvě zprávy z pekla
Viktor Šlajchrt, Maciej Szymanowski
Vlna koncentráčnické literatury, která se vzedmula v prvních poválečných letech, budila zájem čtenářů jen krátce. Hrůzné dění za ostnatými dráty se natolik vymykalo zkušenosti, že se dalo nanejvýš vzít na vědomí - s tím, že je stejně nikdo zvenčí plně nepochopí.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
První velké ryby
Filip Tesař
Když hlavní žalobce mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii Richard Goldstone zahájil letos v dubnu vyšetřování možného podílu Radovana Karadžiče a generála Ratka Mladiče na válečných zločinech, světová média to prakticky nezaznamenala.
Mururoa je u protinožců
Jaroslav Formánek
Francouzský prezident Jacques Chirac vydal v červnu oficiální komuniké, v němž světu oznámil obnovení pokusných jaderných výbuchů v oblasti jižního Pacifiku. V samotné Francii tím vyvolal skutečnou polemiku a zostřený mediální zájem pouze na několik dnů.
Rub a líc jedné zprávy
Teodor Marjanovič
Respekt číslo 29 podrobně vylíčil události, které předcházely pádu východobosenské enklávy Srebrenica, první ze šesti "bezpečných zón", vyhlášených Radou bezpečnosti OSN.
Rusko asi zrudne
Dimitrij Běloševský
V pátek 14. července podepsal prezident Jelcin v kremelské nemocnici výnos o datu parlamentních voleb. Tím alespoň formálně ukončil debaty, rozšířené v Rusku i ve světě, zda volby nebudou odloženy "na příhodnější chvíli". Nebudou.
Černé pondělí
Alžběta Hévrová
Přesně před týdnem, v pondělí 24. července, se v Tel Avivu opakoval teroristický čin z loňského 19. října (viz Respekt 44/94). Mladý Arab, vycvičený k sebevražedným útokům proti civilistům v Izraeli, vyhodil v centru města do povětří plně obsazený autobus.
Domov
Z Parlamentu rovnou na žně
Jindřich Šídlo
Na kraji rozsáhlého lánu ječmene opravují dva muži kombajn. "Ten už dneska asi nepojede," říká po chvíli menší šedesátník s cigaretou v ústech. Pro jeho kolegu v červené baseballové čepičce je to nepříjemná zpráva.
Zbraně pro Bosnu
Marek Švehla
Pro všechny, kteří nechtějí bezmocně přihlížet masakrování bosenských Muslimů, se náhle otevřela dosud nepovšimnutá možnost. Zcela mimo okruh "velké politiky" a mezinárodních vyjednavačů s ní přišli zastupitelé severočeské vísky Podsedice.
Lynč v Anenském údolí
Petr Třešňák
Pro školáky ve východočeském Vamberku skončil letošní rok divoce: místo prázdninového loučení padaly rány, místo rozdávání květin se vyšetřovalo.
Česká rodina v řeči čísel
Jindřich Šídlo
Dvě třetiny tuzemských mužů a bezmála tři čtvrtiny žen považují manželství za "posvátnou instituci" a manželský slib za slib celoživotní.
Komentáře
Skončila první jaderná éra
Zbyněk Petráček
V neděli si celý svět připomene padesáté výročí atomového bombardování Hirošimy. O tři dny později bude následovat druhé město v pořadí, poněkud opomíjené Nagasaki.
Konec beztrestnosti aneb trochu užitečného povyku
Richard Štencl
Neplánovaná červencová schůze Parlamentu poskytla vydatnou potravu našim médiím. Zpravodajství o letákovém případu a úvahy, zda je správné zbavit republikánského poslance imunity, byly nakonec korunovány televizním přenosem z mnohahodinového jednání Sněmovny.
Nebojte se socialismu
Peter Schutz
Po dvou a půl letech samostatného státu se již víceméně usadil obraz o Slovensku jako zemi sice politicky nestabilní, ale v rámci možností prosperující.