1995/35
Zahraničí
Dědictví turecké hrozby
Jan Šturz
Nedávné dobytí Krajiny obrátilo pozornost k historii srbských menšin v Chorvatsku. Jejich vznik úzce souvisí s dějinami rakouské Vojenské hranice. (Ta se v době své existence také nazývala "Krajinou" - v srbochorvatštině znamená toto slovo asi tolik co naše "pohraničí".)
Lekce posledních týdnů
Tomáš Kulka
V pátek 11. srpna byla na zvláštním zasedání vlády přijata izraelsko-palestinská dohoda o stažení izraelských jednotek z dalších území Západního břehu Jordánu a o předání těchto areálů do palestinské samosprávy.
Etnické šachy
Filip Tesař
Srpnová chorvatská ofenzíva proti území tzv. Krajiny měla za následek exodus místního srbského obyvatelstva obrovských rozměrů. Představitelé Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky tuto situaci označili za "největší humanitární katastrofu od začátku války v bývalé Jugoslávii".
Krajina po Bouři
Robert Novotný
V Kninu, centru krajinských Srbů, se o chorvatské operaci "Bouře" dozvěděli nejdříve v kasárnách UNPROFOR - půl hodiny před jejím zahájením, tedy v pátek 4. srpna v půl páté ráno. Okamžitě byl vyhlášen poplach a vojáci se stáhli do připravených krytů.
Kultura
Dvě Prahy podzemní
Viktor Šlajchrt
Ve své studii o literární topologii Místa s tajemstvím (KLP, 1994) upozorňuje Daniela Hodrová na prastaré souvislosti lidského myšlení s vnímáním prostoru.
Dobrodružství neúspěchu
Viktor Šlajchrt
Ještě na sklonku šedesátých let se u trempských ohňů vyprávělo o Albertu Vojtěchu Fričovi (1882-1944), jemuž Indiáni přezdívali Dlouhý lovec. Pro čtrnáctileté muže s ueskami a cancáky, nocující o víkendech pod širákem, splývala jeho postava s literárními hrdiny.
Ekonomika
Dolar na vzestupu
Jan Macháček
Patnáctého srpna se centrální banky USA, Japonska a Německa, tedy správci tří nejdůležitějších světových měn, dohodly na společných krocích, které měly posílit a akcelerovat vzestup kurzu amerického dolaru vůči německé marce a japonskému jenu.
Více na kulturu, silnice a bydlení
Martin Kontra
V úterý projedná porada ekonomických ministrů jeden z nejdůležitějších materiálů, kterým se bude vláda ještě před volbami zabývat - návrh státního rozpočtu pro příští rok.
Domov
Rychlá práce prezidentových mužů
Tomáš Němeček
Když pražský soudce Michal Hodoušek podepsal v pátek 18. srpna příkaz k další vazbě Marty Chadimové, způsobil tím nevědomky nečekaný obrat v celém případu.
Zpráva o týrání zvířat
Marek Švehla
Uspokojení na oficiálních místech: tato věta nejlépe vystihuje obsah zprávy nazvané Program ochrany zvířat v roce 1994. Vydala ji v srpnu Státní veterinární správa, která provedla za dva roky čtyři tisíce šetření.
Soutěž o tank za třináct miliard
Jaroslav Spurný
V soutěži o třináct miliard korun na modernizaci tanku T-72 se od začátku čekal nelítostný souboj a zbrojaři očekávání nezklamali. Zakázka je tak velká, že představuje lákavé sousto i pro největší světové výrobce.
Koukalovo ticho
Petr Zídek
Rada pražského magistrátu v současné době jedná o projektu tunelu pod Příkopy. Podzemní stavba by měla obsáhnout dvouproudovou vozovku s vjezdem a výjezdem poblíž Obecního domu a s otočkou Na Můstku.
Komentáře
Světla české byrokracie
Richard Štencl
Většina českých domácností už zřejmě obdržela materiál, ve kterém Ministerstvo práce a sociálních věcí podrobně informuje občany o nově přijatém zákonu o sociální podpoře. Tedy o tom, za jakých podmínek mají nárok na sociální dávky a jak postupovat při jeho uplatnění.
Nejvyšší hradní soud
Vladimír Mlynář
Když na jaře letošního roku rozhořčil veřejnost postup soudů v případu sochaře Pavla Opočenského, zůstal prezident Havel k volání po milosti hluchý. "Počkám na rozhodnutí odvolacího soudu," řekl tehdy.
Jak rozdělit minulost
Zbyněk Petráček
Minulé týdny opět zviditelnily dvě známé věci v česko-německých vztazích. Za prvé: bylo by dobré, aby chystaná deklarace parlamentů o tom, že právními a politickými aspekty minulosti se už zabývat nebudeme, byla vypracována a schválena pokud možno ještě letos.
Někdo musí z kola ven
Jan Macháček
Celá řada občanů, a bohužel i našich politiků, se domnívá, že hlavní překážkou našeho rychlého vstupu do Evropské unie je celková nepřipravenost naší ekonomiky a legislativy. Jiní sebevědomě říkají, že rozšíření EU směrem na východ již dávno není otázkou zda, ale kdy.