1995/5
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Dobrodružná cesta k češtině
Tomáš Zahradníček
Jeden z filmů o Louvru, které počátkem ledna promítal Francouzský institut, natočil režisér Stan Neumann, který patří k nejuznávanějším francouzským dokumentaristům střední generace.
Hořký výsměch Gombrowicze
Josef Moník
V roce 1937 napsal třiatřicetiletý Witold Gombrowicz román Ferdydurke (výraz, který v žádné řeči nic neznamená) a rázem se proslavil.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Politikům se nevěří
Michal Novotný
Gruzie je zemí s bohatou historií a kulturou. Zemí čaje, mandarinek a dobrého koňaku. Ráj na pobřeží Černého moře, kam jezdila odpočívat "věrchuška" z Moskvy, však už dávno rájem není.
Třetí republika na obzoru
Robert Schuster
Uplynou-li v nějaké zemi tři měsíce od parlamentních voleb, můžeme za normálních okolností předpokládat, že se rozjitřené vášně již zchladily a nová vláda má za sebou proslulých sto dnů k uskutečňování jednotlivých bodů svého programu.
Zpoza informačních šumů
Dimitrij Běloševský
Za své čtvrteční návštěvy Lipecka prohlásil Boris Jelcin, že "armáda splnila v Čečensku svou úlohu" a nyní tam prý budou působit již jen jednotky ministerstva vnitra.
Stínání Hlavy čtyři
Petr Sláma
Kdyby se dnes ve Velké Británii konaly volby, připadla by adresa Downing Street číslo 10 a s ní i úřad premiéra opět labouristům.
Domov
Porod za patnáct tisíc
Iva Tůmová
Mrzne. I na ten kousek cesty od vrat nemocnice ke dveřím přistavené škodovky musí být novorozeně důkladně zabaleno. Z objemného fusaku vykukuje sotva vršek čepičky.
Dlouhé čekání na spravedlnost
Jindřich Šídlo, Martin Kontra
Odsoudit dva muže, kteří se plně doznali ke čtyřem vraždám, je v Čechách zřejmě úkol na desetiletí. K tomuto závěru opravňuje vývoj okolo nejbrutálnějšího zločinu posledních pěti let: čtyřnásobné vraždy, kterou během dvou květnových nocí roku 1990 spáchali čerstvě propuštění plzeňští recidivisté Michal Kutílek a Josef Kott.
Největší chyba kapitána Paskera
Jindřich Šídlo
Kapitán Jan Pasker, který co by osobní strážce Antonína Baudyše loni v červnu málem sestřelil letadlo, kterým tehdejší ministr obrany cestoval na oficiální návštěvu Švédska, už u ochranky nepracuje.
Kalvodův bod čtyři
Jan Brabec
Z dramatického obvinění Jana Kalvody, že česká rozvědka nelegálně špehuje tuzemské politické strany, zbyl po pětidenním pátrání vlády a Parlamentu jediný problém: porušila BIS zákon, když loni čtyři měsíce udržovala bez ministerského souhlasu styky se službami cizích zemí?
Komentáře
V Čečensku nejde o hodnoty, ale o vůli
Richard Štencl
Zhruba čtyřicet dnů potřebovala ruská armáda k tomu, aby dosáhla v Čečensku nějakého hmatatelného úspěchu. Přestože boje v Grozném dosud trvají, 19. ledna opustily čečenské jednotky prezidentský palác - symbol svého odporu.
Milionář bez střechy nad hlavou
Zbyněk Petráček
Co ukázalo zemětřesení v Kóbe, nejtragičtější v Japonsku za posledních sedmdesát let? Několik věcí. Za prvé: přírodní katastrofa může zasáhnout technologickou velmoc stejně ničivě jako zaostalou zemi třetího světa.
K čemu ještě potřebujeme koalici
Jan Macháček
Hlavní událostí české politické scény se v uplynulých čtrnácti dnech stal zinscenovaný skandál kolem Bezpečnostní informační služby a ODA. Tentokrát však ani premiér nemohl tvrdit, že jde o kampaň uměle nafouknutou novináři.
Právo na Osvětim
Maciej Szymanowski
Kolektivní pamět národa se zaměřuje na historické symboly a na kulatá výročí velkých událostí. V Evropě se v posledních letech prosazuje snaha neprovázet oslavy těchto výročí pouze připomínkou vlastních křivd a utrpení, ale také pocitem morální zodpovědnosti za celé dějiny, za takové, jakými skutečně byly, a nejenom za jejich jednostranný "národní smysl".
Ekonomika
Burza: skluzavka se mění v tobogan
Jiří Žahour
Pohled na poslední propady burzovních kurzů může vhánět slzy do očí drobným investorům, kteří při prosincovém poklesu cen nakoupili "výhodně" cenné papíry.
Jak lze v Česku také podnikat
Jaroslav Spurný
Až do předloňského roku byl v podnikatelských kruzích devětatřicetiletý inženýr a brněnský podnikatel Ivo Exel v podstatě neznámou osobou. Když ale v dubnu 1993 koupil od Fondu národního majetku zbrojovku Vlárské strojírny Slavičín, stal se doslova přes noc známým.