0:00
0:00
Zahraničí19. 8. 19967 minut

Staropramen v baru Top Gun

Astronaut

Během povstání roku 1956 se od západu na východ Maďarska šířily stále nové zvěsti o amerických vojácích, kteří prý spěchají na pomoc. Byla to však vždy jen fáma. V ulicích maďarských měst se američtí vojáci objevili až o čtyřicet let později - a v rukou mají spíše nákupní tašky než zbraně.

Američané přicházejí

Na základě daytonské smlouvy o míru na Balkáně zpřístupnilo Maďarsko počátkem letošního roku své území pro americké vojenské základny, které slouží jako týlové zázemí sil IFOR v Bosně. Nejdůležitější z nich se nachází 55 kilometrů od chorvatských hranic, v Taszáru. Trvale je tam umístěno kolem 3 tisíc vojáků. Právě touto základnou prochází veškeré zásobování amerického kontingentu v Bosně. V praxi to znamená, že se odtud denně odesílá 78 tisíc porcí jídel, 800 tisíc litrů nafty a benzinu a také desítky tun nářadí, náhradních dílů, zbraní a munice.Příchod amerických vojáků provázely v Maďarsku rozporuplné reakce. Místní tisk vyvolával strašáky narkomanie, prostituce a AIDS, ale na druhé straně se stejně často objevoval obraz přílivu dolarů, které měly postavit na nohy celé regiony Maďarska. Realita je však mnohem prozaičtější.

↓ INZERCE

Pizza za 500 forintů

Do vojenské základny v Taszáru vede hlavní komunikační tepna, která probíhá celou osadou - ulice Toldiho. Zhruba každou minutu jí zahřmotí větší či menší náklaďák řízený vojáky s typicky vyhrnutými rukávy. S podobnou frekvencí opouštějí základnu americká vojenská vozidla.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc