0:00
0:00
Rozhovor19. 1. 199814 minut

To, co dělám, se dělá všude na světě

Astronaut

KUMAR VISHWANATHAN (33) se narodil v jihoindickém státě Kérala v rodině inženýra z generace „silně ovlivněné evropským osvícenstvím“. Je hinduista, pochází z vyšší kasty zvané Nájer (na úrovni kasty válečníků). Studoval prestižní střední školu ve státě Rádžasthán (odtud údajně pocházejí Romové), poté - ze vzdoru k rodinné tradici a protože ho vždy „přitahovaly tajemné slovanské země“ - vystudoval fyziku v Moskvě. Seznámil se tu se svou budoucí ženou, Češkou. Od roku 1991 spolu žijí v Olomouci, kde učil na gymnáziu angličtinu. Vloni na podzim se přestěhoval do Ostravy a v provizorních „unimobuňkách“ bydlí mezi Romy postiženými záplavami. Brzy si získal věhlas u nás dosud výjimečným způsobem sociální práce: mezi Romy tráví téměř všechen čas, pomáhá jim při jednání s úřady, shánět práci, hraje si s jejich dětmi.

Kdy vás napadlo věnovat se českým Romům?

Když opadla ta krásná sounáležitost se zaplavenou Moravou a začalo se strašit Romy. Strašně mě zamrzelo, že je možné podléhat takové hysterii.

↓ INZERCE

Co tím konkrétně myslíte?

Objevila se například zpráva, že Romové devastovali školu, kde byli ubytováni. Nejdřív jsem tomu uvěřil, ale pak jsem zjistil, co se opravdu stalo: romské děti si ve škole, kam je evakuovali, vzaly nějaké hračky. Ty děti přišly o všechno. Učitelé jim mohli říci: Vezměte si ty hračky, večer je vrátíte. Nebo jejich matkám: Až budou děti spát, ty hračky vraťte. Mohli taky hračky schovat a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc