Úterý - OSN pozastavila veškerou svou činnost v somálské metropoli Mogadišu kvůli únosu jednoho ze svých zaměstnanců, Somálce Mohameda Aliho Abukara. OSN poskytovala pomoc v oblasti zdravotnictví, vzdělání a vodohospodářství. Somálsko upadlo do anarchie po svržení diktátora Mohameda Siada Barreho v roce 1991. Následná občanská válka a s ní spojený hladomor si vyžádal téměř milion obětí. Únosy nejsou v Somálsku neobvyklým jevem vzhledem k tomu, že tvoří zdroj příjmů znepřátelených frakcí.
Úterý - Mluvčí mise OSN v Kosovu Andrew Whitley prohlásil, že se jeho úřad chystá zrušit enklávy, v nichž žijí menšiny, hlavně Srbové, a pomoci jim začlenit se do společnosti. „Politika enkláv byla nutná v roce 1999, aby se předešlo krveprolití a stabilizovala se situace,“ řekl Whitley. Připustil, že podmínky nejsou ještě ideální, ale hodně se zlepšily, a tak se i uprchlíci mohou podle něho s důvěrou vracet. Z Kosova uteklo v červnu 1999 na dvě stě tisíc lidí, hlavně Srbů, kteří se báli odvety Albánců za příkoří způsobená předchozím režimem Slobodana Miloševiče. Zůstalo jich kolem osmdesáti tisíc, ale z bezpečnostních důvodů musejí žít v enklávách chráněných vojáky KFOR.
Čtvrtek - Osm obětí si vyžádala krvavá bankovní loupež v malém maďarském městě Mór, které leží zhruba 60 kilometrů jihozápadně od Budapešti. Zdejší pobočku banky Erste přepadli dva muži ve věku 20 až 25 let. Z osmi osob, které byly v osudné chvíli v místnosti,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu