2003/11
Editorial
Minulý týden
Scéna
Dopisy
Kultura
Civilizace
Zahraničí
Ekonomika
Domov
Připomeňme si
Lucie Dorůžková
Buzková chystá jed
Hana Čápová
Železnice proti ústavě
Jana Neumannová
Proč vláda nic nedělá
Ondřej Kundra
Chlapec s nevinnýma očima
Eliška Bártová
Na jihu Čech se hádají vědci
Josef Greš
Ještě se nezacelily rány po rozkolu na pražské teologické fakultě a už se mraky stahují nad další vysokou školou. Tentokrát jde rovnou o budoucnost celé Jihočeské univerzity. Pochyby nad volbou do tamního akademického senátu se staly roznětkou ke konfliktu, který teď otřásá celým ústavem.
Jedna strana sporu varuje: univerzitu chce ovládnout klika podprůměrných a zabránit reformám. Druhá strana oplácí stejným kalibrem: školu ohrožují arogantní vědci, jejichž ambice vnášejí na akademickou půdu nezdravé soupeření.
Prosincová volba do akademického senátu Jihočeské univerzity byla významnější než jindy: vzešli z ní totiž senátoři, kteří budou letos na podzim volit rektora. V polovině ledna si nový senát zvolil předsedu – rozdílem jediného hlasu se jím stal vedoucí katedry práva na zemědělské fakultě, advokát Rudolf Hrubý. Záhy se však rozhořel spor.
Komentáře
Po moru přišla chřipka
Marek Švehla
USA slibům nevěří
Teodor Marjanovič
Týden s Klausem
Erik Tabery
Schüssel sází kariéru
Zbyněk Petráček
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Je správné ničit dětem život?
Hana Čápová, Eliška Bártová
Jsou to zdánlivě jednoduché otázky. Odpovědi na ně se totiž zdají být nad slunce jasné. Může veřejné školství prospívat zlomku dětí za cenu, že většině škodí? Mělo by dítě doplácet na neschopnost učitele? Může mocenská elita ničit život některým dětem tím, že jim brání ve vzdělávání? Každý řekne, že nic takového by se dít nemělo. Přesto je to každodenní realita našeho školství.
Velký prst úředníka začne zdejší děti rozdělovat už v šesti letech. Každé dvacáté pošle z kola ven. Pět tisíc dětí – třikrát víc než v sousedním Rakousku – dostane každý rok nálepku „mentálně zaostalé, obtížně vzdělatelné“ a alou do lavice zvláštní školy. V deseti letech potká děti další selekce. Tentokrát z normálních škol odchází desetina těch „nadaných“ na státní osmiletá gymnázia. Další životní osud dětí z obou skupin je od této chvíle prakticky jasná. Na ty první čeká v lepším případě doživotní úděl pomocného dělníka, v horším fronta na pracovním úřadě. Na ty druhé pak veškeré výhody a šance života příslušníků moderních elit.