Hanba Fidelovi
Pogrom na politické oponenty kubánské diktatury vyprovokoval v Česku nezvykle jednotný protest. S výjimkou komunistů odsoudily brutalitu Fidela Castra všechny klíčové instituce od prezidenta přes parlament a vládu až k církvím a představitelům klíčových tuzemských médií. Na podporu uvězněných disidentů se konala i demonstrace před kubánským zastupitelským úřadem v Praze. (K elektronické verzi textu je připojen rozhovor s vedoucím Evropské komise v Praze Ramiro Cibriánem.)
Pogrom na politické oponenty kubánské diktatury vyprovokoval v Česku nezvykle jednotný protest. S výjimkou komunistů odsoudily brutalitu Fidela Castra všechny klíčové instituce od prezidenta přes parlament a vládu až k církvím a představitelům klíčových tuzemských médií. Na podporu uvězněných disidentů se konala i demonstrace před kubánským zastupitelským úřadem v Praze.
Nepřítel č. 2
„Představte si kobku o rozměrech dvakrát tři metry, ze které nesmíte ven. Ventilace je minimální, cela je bez oken a vzduch se k vám dostává pouze jakýmisi průduchy ve zdi. Když za vámi zaklapnou ocelové dveře, jako byste se ocitli v izolované ledničce. Jediným sociálním zařízením je díra v zemi jako záchod.“ Do podobných cel, které deníku MF Dnes popsal už před dvěma lety přední kubánský disident Elizardo Sánchez, nastoupilo právě osmasedmdesát nových politických vězňů Castrova komunistického režimu. Za požadavek svobodných voleb a demokratické vlády dostali tresty v průměrné výši kolem dvaceti let. „Tyto obludné tresty představují v kubánských podmínkách pro odsouzené nebezpečí smrti – nepřeháním!“ napsal Respektu v minulých dnech jiný lídr kubánské opozice Oswaldo Payá.
Česká republika proti postupu Castrova režimu protestuje ze dvou důvodů. Za prvé proto, že má vlastní zkušenost s komunistickou totalitou, během které prošlo zdejšími kriminály na čtvrt milionu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu