Nech tygra žít
Čína si vydechla – epidemie SARS se stala minulostí. Obyvatelé Říše středu na ni ale jen tak nezapomenou. Zdá se totiž, že jejich každodenní život ovlivní více, než si dokázali představit. Otazník se nevznáší nad ničím menším než vyhlášenou čínskou kuchyní a tradiční medicínou. Poté co se objevilo podezření, že rozšíření viru mohou mít na svědomí cibetky, totiž úřady začaly pilně vydávat zákony, které zakazují lov, prodej i vědomé pojídání divokých zvířat. Labužníkům i vyznavačům orientální léčby se tak objevují vrásky na čele
Čína si vydechla – epidemie SARS se stala minulostí. Obyvatelé Říše středu na ni ale jen tak nezapomenou. Zdá se totiž, že jejich každodenní život ovlivní více, než si dokázali představit. Otazník se nevznáší nad ničím menším než vyhlášenou čínskou kuchyní a tradiční medicínou. Poté co se objevilo podezření, že rozšíření viru mohou mít na svědomí cibetky, totiž úřady začaly pilně vydávat zákony, které zakazují lov, prodej i vědomé pojídání divokých zvířat. Labužníkům i vyznavačům orientální léčby se tak objevují vrásky na čele. Jejich choutkám jich totiž padaly ročně za oběť desítky milionů. Jen hadů dokázali mlsní jedlíci spořádat každý rok deset tisíc tun. Nic na tom nedokázal změnit ani soustředěný odpor mezinárodních ochranářských organizací, které upozorňovaly, že lahůdkový jídelní lístek se z velké části překrývá se seznamem chráněných živočichů a že řadu druhů už mnohaletý lov téměř vyhubil. Náhlý strach z epidemií však dokázal vykonat své: gastronomickou genocidu čínské fauny začínají kritizovat i vysoce postavení funkcionáři, a zdá se tak, že ochránci přírody by po letech marného snažení přece jen mohli slavit úspěch.
Tajemství Tří zapištění
„Vsadím se, že zkušený zoolog by tady objevil nové živočišné druhy,“ vzpomíná německý překladatel Dorian Liedtke (29) na svůj zimní výlet do města Kuang-čou (Kanton) v jihočínské provincii Kuang-tung. Právě tam se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu