0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Zahraničí7. 9. 2003

Ombudsman pro N. Y. Times

V manhattanské redakci listu The New York Times není těžké uvěřit, že jste se ocitli v jedné z nejúctyhodnějších mediálních institucí světa. Na patře, kde se nachází hala domácího zpravodajství, vás na úvod návštěvy zavedou do úzké dlouhé chodby, jejíž stěny zdobí portréty laureátů Pulitzerovy ceny z řad bývalých i nynějších novinářů listu. V New York Times nasbírali na osmdesát ocenění, a tak se na vás průvodce – sám bývalý reportér deníku – na konci uličky slávy jen usměje, jako by říkal: „Ještě nějaké dotazy nebo pochyby?“ Průvodce zkrátka ani náznakem nepřipustí, že by lidé mimo redakci mohli její práci rozumět, nebo ji dokonce ovlivňovat. Jenže s touto sebestředností bude brzy konec. Největší americký deník letos na jaře zasáhla těžká rána. Vyšlo najevo, že si jeden redaktor svoje články vymýšlel. List proto nyní zavede institut redakčního ombudsmana.

Astronaut
mobrazek_1248.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: No tohle, větší nesmysl jsem v životě nečetl. Foto Profimedia.cz / Corbis Autor: Respekt
↓ INZERCESmetanova Litomyšl

V manhattanské redakci listu The New York Times není těžké uvěřit, že jste se ocitli v jedné z nejúctyhodnějších mediálních institucí světa. Na patře, kde se nachází hala domácího zpravodajství, vás na úvod návštěvy zavedou do úzké dlouhé chodby, jejíž stěny zdobí portréty laureátů Pulitzerovy ceny z řad bývalých i nynějších novinářů listu. V New York Times nasbírali na osmdesát ocenění, a tak se na vás průvodce – sám bývalý reportér deníku – na konci uličky slávy jen usměje, jako by říkal: „Ještě nějaké dotazy nebo pochyby?“

Průvodce zkrátka ani náznakem nepřipustí, že by lidé mimo redakci mohli její práci rozumět, nebo ji dokonce ovlivňovat. Jenže s touto sebestředností bude brzy konec. Největší americký deník letos na jaře zasáhla těžká rána. Vyšlo najevo, že si jeden redaktor svoje články vymýšlel. List proto nyní zavede institut redakčního ombudsmana.

Byli jsme domýšliví

Na jaře se provalilo, že mladý reportér Jayson Blair ve svých textech vykrádal články kolegů, fabuloval a psal z míst, kde nikdy nebyl. Byla to snad největší ostuda ve stopadesátileté historii listu. „Byla to domýšlivost, víra, že Timesy mají pravdu, protože to prostě jsou Timesy a určují pravidla. To vedlo k debaklu s Jaysonem Blairem,“ vyjádřil novinář Robert J. Samuelson v článku pro další velký deník The Washington Post mínění řady svých kolegů. Třeba dodat, že…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc