Také Amerika už má svého Kellyho, dalo by se říci při pohledu na to, co za Atlantikem odstartovalo před týdnem. Místo sebevraždy britského experta na zbraně hromadného ničení jde o prozrazení agentky CIA: jako taková prý Valeria Plameová, manželka diplomata Josepha Wilsona, stála za jeho loňskou cestou do Nigeru, která měla dodat vládě důkazy o vývozu tamního uranu pro Saddáma Husajna. Jinak se ale na britské i americké aféře najde mnoho společného.
Obě vlády před válkou v Iráku nafoukly informace ohledně zakázaných Saddámových zbraní. Obě vlády se pak pokusily znepříjemnit život těm, kdo na toto nafouknutí poukazovali. Brit David Kelly, údajný hlavní informátor kritické reportáže BBC, spáchal v červenci sebevraždu poté, co jeho jméno uniklo do médií, patrně přičiněním vládních úředníků. Jeho smrt vedla k ustavení nezávislé Huttonovy komise. Američance Valerii Plameové – též patrně „zásluhou“ úředníků vlády – po jejím prozrazení přinejmenším končí profesní dráha. I tento případ musí být vyšetřen, jinak by na Bushově administrativě ulpělo podobné stigma, jaké už třicet let vzbuzuje aféra Watergate.
Zkrátka a dobře: tady jde o věrohodnost americké i britské vlády – a to i v tak vypjaté situaci, jako byl válečný stav.
Co jsem nenašel
Dobrými úmysly bývá dlážděna cesta do pekla, zní už hodně staré pořekadlo. Takže i když vlády George W. Bushe a Tonyho Blaira chtěly snést co nejvíce co nejzávažnějších argumentů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu