Cesta do Unie už stihla po vlastech českých zpopularizovat dříve neznámý pojem: evropské peníze. O jejich existenci a možnostech je získat tady ví snad každé sdružení občanů, stejně jako každá obec či podnikatel, kteří kdy chtěli začít s něčím novým. Jen přes tři bruselské programy – ISPA, Phare, Sapard – a jen loni přiteklo do země zhruba 5,5 miliardy korun. V letech 2004–2006 mohou Češi přes evropské fondy získat až neuvěřitelných 80 miliard. Nastane však jedna změna: zatímco dosud určovala pravidla pro čerpání peněz Evropská unie, teď to bude především zdejší vláda, kdo pojmenuje cíle a cesty k nim. Evropskou komisi pak budou muset ministři přesvědčit, že jejich plány mají smysl. Jednání jsou sice na samém začátku, směřování kabinetu se však už přesto dá vytušit.
Vláda nebo občané
Zmíněných téměř 80 miliard korun má jedno společné. Může si na ně bezprostředně sáhnout každý z nás, kdo má nápad a vtělí ho do života-schopného projektu – samozřejmě pokud se vejde do mantinelů vyjednaných mezi vládou a Bruselem.
Původně měla česká společnost dostat přes strukturální fondy z EU ještě o 3 miliardy korun víc, na loňském summitu v Kodani si ale kabinet vyjednal, že tyto peníze získá k dispozici on, a nikoli přímo občané. Spolu s dalšími dvaceti miliardami korun kompenzací pro státní rozpočet na následující tři roky tak posílí přerozdělovací moc ministrů.
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu