Koncem týdne proběhne tradiční jarní summit EU. Hlavní téma se tentokrát skrývá za jediným slovem: Lisabon. V portugalské metropoli si totiž před čtyřmi lety evropské země vytyčily ambiciózní cíl přeměnit své těžkopádné ekonomiky do roku 2010 v „nejvíce konkurenceschopný a nejdynamičtější“ blok na světě. A právě bilanci poločasu bude zasvěcen nadcházející unijní slet. Zprávu o stavu svých ekonomik z pohledu lisabonské agendy s sebou do Bruselu povezou také přistupující země včetně Česka.
Nikdo není dokonalý
Dosavadní výsledky plnění Lisabonu jsou mnohem méně radostné než nadšení, které převládalo v roce 2000. Ukazuje se, že průměrné hodnoty u stanovených cílů nebyly dosud splněny a ani jeden členský stát nedosáhl na všechny mety. Mezi ty hlavní patří zvyšování zaměstnanosti, podpora investic do vědy a výzkumu a také zavedení internetu do všech evropských škol.
Začněme tím prvním. Průměrná míra zaměstnanosti v Unii se v roce 2002 pohybovala na úrovni 64 %. Střednědobý cíl lisabonské agendy přitom hovoří o tom, že v roce 2005 by měla dosáhnout 67 %. Mezi lety 2001–2002 však zaměstnanost vzrostla o pouhé 0,2 %, takže je zřejmé, že se stanovených 67 % nepodaří v příštím roce dosáhnout. Mezi státy s nejvyšší zaměstnaností patří se svými téměř 76 % Dánsko a se 74 % Nizozemí, naopak nejméně lidí pracuje v Itálii a Řecku – zaměstnanost tu lehce přesahuje 55…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu