0:00
0:00
Zahraničí4. 1. 20045 minut

Kmotr by se divil

Astronaut
mobrazek_65.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Pánové, slyšeli jste už o tom Di Lorenzově drzém nápadu? (Marlon Brando v titulní roli filmu Kmotr.) Foto Profimedia.cz / Corbis Autor: Respekt

Zdaleka ne všechna slova a místní jména se zavděčí všem. To, co je pro jedny normální, ba inspirativní, vyvolává u druhých odpor, někdy přecházejících až do návrhů na přejmenování či zákazy. Posledním takovým případem je sicilské město Corleone, ale rozhodně ne ojedinělým.

↓ INZERCE

Kdyby nebylo mafie

Už koncem listopadu Antonio Di Lorenzo, právník z města Corleone, zahájil podpisovou kampaň za referendum o přejmenování města. Trnem v oku mu je údajný mafiánský charakter jména Corleone. Něco na tom skutečně je. Spisovatel Mario Puzo a režisér Francis Ford Coppola v románu, respektive filmu Kmotr učinili z dona Vita Corleoneho nesmrtelnou postavu – zvláště v podání Marlona Branda a Roberta De Nira, ztvárňujících pokaždé jinou fázi v arcimafiánově životě. Puzo svého literárního „Kmotra“ nikterak nespojoval s městem Corleone, ale když je pověst jednou na světě, žije svým vlastním životem. „Přijíždějí sem lidé ze zemí, jako je Dánsko, jen proto, aby mohli říci, že se oženili v mafiánském městě,“ říká na podporu přejmenování města právník Di Lorenzo.

Po pravdě řečeno, z města Corleone pochází jeden z velmi skutečných kmotrů, Salvatore Riina, mafiánský boss, který si od roku 1993 kroutí svůj trest za mřížemi. A jak tvrdí média, jeho zřejmý nástupce Bernardo Provenzano je také původem z Corleone. Ale tyto věci lze jen těžko řešit přejmenováním. Důležitější je…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc